Po jezdni i po szynach
Dodane przez admin dnia Grudnia 03 2013 19:45:00
Za nami „Przez listopad po jezdni i po szynach”, impreza której popularność przerosła oczekiwania organizatora - Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. MPK Gniezno zapewniło dodatkowy autobus aby wszyscy chętni mogli wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Do obsługi imprezy oprócz zabytkowego Autosana z gnieźnieńskiej floty MPK został wysłany młodszy autobus marki Neoplan.
Treść rozszerzona
Zmianie uległ również skład pociągu wąskotorowego, ze względu na przerastającą popularność pociągu parowego nad pociągiem spalinowym - ponad 90 proc. zgłoszeń uczestników deklarowała chęć przejazdu pociągiem w trakcji parowej, uruchomiliśmy wyłącznie trakcję parową wzmacniając pociąg o dodatkowy wagon tak aby wszyscy chętni mogli skorzystać z przejazdu pociągiem ciągniętym przez zabytkowy parowóz.

Impreza rozpoczęła się o godz. 9.30 na przystanku MPK przy ul. Dworcowej gdzie zgromadzili się uczestnicy imprezy. Wydarzenie cechowało się dużym zróżnicowaniem grupy uczestników począwszy od gnieźnian (głównie rodzin z dziećmi), przez pasjonatów transportu szynowego i komunikacji miejskiej z całej polski po miłośników kolei Niemiec. Przejazd autobusem miał formę interaktywnego zwiedzania. Podczas przejażdżki autobusami podróżni mieli okazję poznać bliżej Gniezno od strony historycznej, przyrodniczej oraz wysłuchać ciekawych legend i mitów związanych z Pierwszą Stolicą Polski. Prelekcję przewodnicką w pojazdach sprawowali przewodnicy z gnieźnieńskiego klubu PTTK, którzy przybliżali uczestnikom historie miasta Gniezna.

Około godziny 11.00 autobusy zawitały na stację Gniezno Wąskotorowe gdzie uczestnicy andrzejkowej imprezy przesiedli się do podstawionego pociągu. Trasa przejazdu pociągiem liczyła 34 kilometry (licząc obydwie strony). Bana wyruszyła z uczestnikami do Witkowa, po drodze przygotowano fotostopy, na których można było sfotografować pociąg w jesiennym pejzażu na tle krajobrazu pojezierza gnieźnieńskiego. Do Witkowa pociąg przybył o godzinie 13.00, podczas postoju uczestnicy mieli okazję zwiedzić miasto z przewodnikiem oraz udać się na obiad do tamtejszych lokali. Pociąg z uczestnikami wyruszył do Gniezna po godzinie 14.00.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału.

Damian Chełmikowski
Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa
Fot. Radosław Matysek