„Polemiki są solą każdej naukowej konferencji”
Dodane przez admin dnia Listopad 15 2013 15:00:00
- Trzy dni, 26 referatów z 29 zamówionych, bardzo dobra sprawność – tymi krótkimi słowami zaproszony prof. dr hab. Leszek Kajzer podsumował gnieźnieński cykl wykładów. Dziś dobiegła końca organizowana w Kolegium Europejskim konferencja naukowa pt. „Średniowieczna architektura sakralna w Polsce – w świetle najnowszych badań”, w której od środy mogli brać udział mieszkańcy naszego miasta. Zaraz po zakończeniu wykładów zaproszeni prelegenci pojechali zwiedzić Pierwszą Stolicę Polski.
Treść rozszerzona
Do dzisiaj miłośnicy historii mogli brali udział w cyklu wykładów zorganizowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w auli Kolegium Europejskiego w Gnieźnie. Prelekcje dotyczyły najnowszych badań nad architekturą średniowieczną. Wykłady prowadzili specjaliści z ośrodków naukowych z całej Polski. Dziś konferencję podsumował dyrektor MPPP w Gnieźnie. - Osobiście ubolewam, że nie mogłem z racji licznych zajęć dyrektorskich uczestniczyć we wszystkich zajęciach, które były naprawdę profesjonalnie przedstawione. 2015 rok jest już wpisany w program naszych działań. Chciałbym również zorganizować konferencję międzynarodową. Warto byłoby zaprosić kilku przedstawicieli historii architektury, których wykłady nawiązywały by do chrześcijaństwa w Polsce i późniejszych budowli monumentalnych. Wszyscy czekamy na propozycje – swoje nadzieje wyraża Tomasz Sawicki, p.o. dyrektor MPPP w Gnieźnie.

Ta trzydniowa konferencja była gratką dla miłośników historii i przyszłych archeologów. Pozwoliła dowiedzieć się więcej na temat architektury sakralnej, która wciąż pokazuje nam swoje nowe oblicze. - Należy zwrócić uwagę, iż na sali gościliśmy przedstawicieli środowiska historycznego, muzealnego i archeologicznego. Pozyskaliśmy podczas wykładów nowe odkrycia, wzbogacające naszą wiedzę. Oprócz tych nowych odkryć wyraźnie rysowało się kilka referatów z nowymi interpretacjami. Wspomnę w tym miejscu o referacie pani Teresy Rodzińskiej – Chorąży, która widzi pewne rzeczy inaczej aniżeli widziała wcześniej co zdaje się być niezwykłe – tak podsumowuje gnieźnieńską konferencję prof. dr hab. Leszek Kajzer, były dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego i dodaje: - Polemiki są solą każdej naukowej konferencji. Na tej sali mieliśmy okazję podyskutować o tym, co wszystkich nas interesuje. To wzbogaca, buduje i zawsze się przydaje.

Cała konferencja była niezwykle interesująca, ponieważ poszerzyła zasób wiedzy o wczesnej architekturze w Polsce wielu osobom. Po niej zostanie wydana publikacja, która będzie zawierać wszystkie prezentowane artykuły, referaty, więc pozostawi po sobie trwały ślad. Ci którzy nie mogli więc gościć w auli KE w tych trzech dniach będą mogli dowiedzieć się więcej o nowym spojrzeniu na średniowieczną architekturę już niedługo.

Monika Mężyńska

Na ten temat:
Gratka dla miłośników średniowiecznej architektury