Niecodzienny wykład w Kłecku
Dodane przez admin dnia Listopad 17 2012 12:00:00
Uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum w Kłecku wysłuchali niecodziennego wykładu. Kłecko odwiedziła prof. Hanna Kóčka-Krenz. Pani profesor jest archeologiem, dziekanem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizuje się w okresie wczesnośredniowiecznym. Obiektami szczególnego zainteresowania są grody obronne budowane przez pierwszych Piastów na terenie Wielkopolski i wczesnośredniowieczne wyroby złotnicze.
Treść rozszerzona
Od 1999 r. prowadzi badania Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w wyniku których odkryto siedzibę pierwszych Piastów z drugiej połowy X w. i palatium Mieszka I. A prywatnie jest córką Wojciecha Kocki archeologa, który w roku 1937, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Kłecku przez Witolda Hensla wykonał zdjęcia wykopalisk z balonu.

Wykład zatytułowany „Początki Polski w świetle badań archeologicznych” wyjaśnił młodzieży jak powstawało państwo Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz odpowiedział na pytanie gdzie była stolica, w Gnieźnie czy w Poznaniu. Oczywiście nie wszystkich i nie do końca udało się przekonać ale wiemy że, były grody stołeczne a największe z nich (czteroczłonowe) to Gniezno i Poznań.

Po wykładzie Pani Profesor w towarzystwie Tomasza Janiaka – kierownika Działu Archeologii Muzeum Początków Państwa w Gnieźnie i Piotra Borowiaka, prezesa Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej – obejrzała to, co zostało z grodu na kłeckiej „Barbarze” i miejsce, prowadzonych we wrześniu przez T. Janiaka, wykopalisk.

Jak już wcześniej informowaliśmy sondażowe badania przyniosły obiecujące wyniki, czekamy na ciąg dalszy.

Paweł Występski