„Skarby średniowieczne Wielkopolski” - skarby z Ostrowa Lednickiego
Dodane przez admin dnia Listopad 14 2012 12:00:00
W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbył się wernisaż wystawy „Skarby średniowieczne Wielkopolski”. Ekspozycja przedstawia depozyty powierzane ziemi od X do XV wieku, obejmując terytorium Wielkopolski z Kujawami oraz Ziemią Lubuską, czyli z terenów historycznej Wielkopolski. Pochodzi stąd nieporównywalnie więcej skarbów niż z o wiele bardziej rozwiniętej Europy Zachodniej, Bizancjum czy terytoriów arabskich.
Treść rozszerzona


Jednym z ciekawszych znalezisk prezentowanych na wystawie jest depozyt odkryty w palatium na Ostrowie Lednickim, dostarczający unikatowego, a zarazem bogatego zespołu monet, tzw. kwartników śląskich. Skarby znajdowano w naczyniach, które są równie cennym i ciekawym znaleziskiem, a jednocześnie eksponatem stanowiącym zabezpieczenie dla monet i biżuterii. Wśród znalezisk grobowych odkryto bogato ornamentowaną kaptorgę z Bodzi, którą również możemy zobaczyć na bytomskiej wystawie. Średniowieczna biżuteria zaprezentowana została na manekinach, natomiast na planszach zobaczymy m.in. unikatowy denar Bolesława Chrobrego, denar Mieszka II i grosz krakowski Kazimierza Wielkiego.

Wśród atrakcji przewidzianych podczas wernisażu były m.in. pokaz bicia monet, prezentacja wczesnośredniowiecznych strojów biesiadnych i biżuterii z epoki w wykonaniu wojów z Sojuszu Plemion Południa, możliwość zakupu sakiewki z monetami, słodki poczęstunek i, co najważniejsze, możliwość uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu. Zwłaszcza, że skarby na co dzień zwykle zamknięte są w sejfach i magazynach.

Wystawa „Skarby średniowieczne Wielkopolski” zagościła już w : Sopocie, Kaliszu i Warszawie.

(o-red/mppnl)