Rajd edukacyjny szlakiem Powstania Wielkopolskiego
Dodane przez admin dnia Październik 26 2012 10:30:00
Zbliżająca się kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz wcześniejsze Święto Niepodległości są dla społeczności Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie okresem zintensyfikowania, trwającej cały rok, pracy z patronem. Jedną z jej form jest rajd edukacyjny „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 w Gnieźnie”.
Treść rozszerzona
Jest on przeznaczony dla uczniów klas pierwszych i właśnie jedna z nich, w dniu 24 października w takich zajęciach uczestniczyła. Wędrówka rozpoczynająca się przy budynku macierzystej szkoły podzielona została na trzy etapy (Stare Miasto, osiedle Tysiąclecia, osiedle Grunwaldzkie).

W trakcie marszu uczniowie zapoznali się z 20 obiektami związanymi z powstańcami wielkopolskim, w postaci budynków, tablic pamiątkowych, grobów poległych czy osób będących patronami ulic. Każdy obiekt został omówiony przez nauczyciela historii, co dostarczyło uczniom bardzo dużo nowych informacji.

Zwieńczeniem rajdu będzie sprawdzian, który uczestnicy napiszą już na terenie szkoły. Ma on dostarczyć informacji, w jakim zakresie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o patronie szkoły. Mimo sporego zmęczenia (trasa liczy około 15 kilometrów) uczniowie wyrazili zadowolenie z takiej formy zdobywania wiedzy. Pozostałe klasy pierwsze odbędą takie zajęcia w najbliższym czasie.

Paweł Trygalski