Nowe szlaki turystyczne, nowe odkrywanie Gniezna
Dodane przez admin dnia Październik 25 2012 16:00:00
O tych trzech nowych szlakach informowaliśmy już w marcu tego roku, ale dzisiaj można powiedzieć, że ten projekt został sfinalizowany ponieważ na szlakach pojawiły się specjalne tabliczki informujące o poszczególnych ich punktach. Mowa o Szlaku Świętych i Błogosławionych, Wolnomularskim oraz Wielokulturowym, które mają spowodować, że turyści będą na nowo odkrywać Gniezno- Pierwszą Stolicę Polski.
Treść rozszerzona
W latach 2011 i 2012 Miasto Gniezno realizowało projekt unijny „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Głównym jego założeniem była promocja Gniezna, jako miejsca przeprowadzenia pierwszych pięciu koronacji królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława II Szczodrego, Przemysła II oraz Wacława II i nierozerwalnie związanego z ideą początków państwa polskiego i władzy królewskiej. Jednym z działań w ramach powyższego projektu było stworzenie i oznaczenie nowych szlaków turystycznych, które uatrakcyjnią ofertę Gniezna sprawiając, że stanie się ono ciekawsze dla odwiedzających, których z roku na rok jest coraz więcej.

- Gniezno jest pełen historii i często sami gnieźnianie nie znają tych wartości, dlatego trzeba utworzyć dla gnieźnian i turystów, których sporo tu przyjeżdża, i pokazać co się działo, jak Gniezno jest piękne i ile ma walorów. Dlatego cieszy mnie ogromnie, że powstały trzy nowe szlaki turystyczne Świętych i Błogosławionych, Wolnomularski oraz Wielokulturowy – mówi Jacek Kowalski, prezydent Gniezna. - Przewidujemy dalszy rozwój tych szlaków i jeśli będziemy mieli środki, a są spore szanse bo znaleźliśmy partnerów z Islandii, jeśli ten projekt zostanie pozytywnie rozstrzygnięty to będą dodatkowe walory o których powiemy później – dodaje.

Gospodarz miasta podkreśla, że te szlaki mają zatrzymać turystów w Gnieźnie na dłużej. - Przede wszystkim mają przybliżyć historię nieznaną, a po drugie może uda się turystów zatrzymać na trochę dłużej, może nie od razu, ale być może dany turysta powróci tu za pół roku – zaznacza.

Pierwszy z nowych szlaków to Szlak Świętych i Błogosławionych stworzony we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną „Szlak Piastowski”, który obejmuje miejsca związane z postaciami ważnymi dla Kościoła Katolickiego, których ślady znaleźć możemy w Gnieźnie. Jest to krok w stronę coraz silniej rozwijającej się w naszym kraju turystyki pielgrzymkowej. Szlak obejmuje kościoły: Świętej Trójcy, Świętego Michała, Świętego Wawrzyńca, Świętego Jana, Wniebowzięcia NMP, Świętego Jerzego oraz budynek Pałacu Arcybiskupiego.

Drugi Szlak Wolnomularski obejmujący miejsca związane z działalnością gnieźnieńskiej masonerii, której historia wywołuje na całym świecie coraz większe zainteresowanie zarówno badaczy, jak i historyków amatorów. Szlak obejmuje budynki: Miejskiego Ośrodka Kultury, kamienicy przy ul. Warszawskiej 26, CAS Largo oraz kamienicę przy ul Dąbrówki znanej jako „Apteka pod Lwem”. - Wydaje mi się, że sama masoneria jako taka organizacja której działanie nie jest do końca jawne, wzbudza wiele emocji, wzbudza kontrowersje, wiele osób o niej słyszało bardzo różne opinie, ale tak naprawdę niewiele osób wie, o co masonerii chodzi, jaki jest profil jej działania, jakie są tradycje, skąd się wywodzi – mówi Ramzes Temczuk z Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, współtwórca tego szlaku. - Okazuje się, że Gniezno na tym polu ma bardzo wielkie tradycje. Mamy tutaj dwa budynki kompletne lóż masońskich, całkowicie zbudowane od podstaw dokładnie w tym celu i to jest naprawdę wielka rzadkość – zaznacza. - Są to budynki loży znajdujące się przy dzisiejszym Parku Kościuszki, dawna Loża „Andrzej w zgodzie” lub późniejsza Loża Pokoju i obecny budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, czyli Loży „Pod zwieńczonym sześcianem”. Jest oczywiście cała masa budynków zawierających symbolikę masońską, pamiątek po mieszkających tu niegdyś masonach. Centrum Gniezna jest miastem XIX-wiecznym i z tego XIX-wiecznego miasta staraliśmy się wyłowić te akcenty najbardziej atrakcyjne i są one w stanie w największym stopniu zaciekawić potencjalnego turystę. I masoneria, wolonomularstwo było właśnie jednym z takich akcentów, które wydawały nam się takie bardzo nośne i mogące zaciekawić ludzi – dodaje.

Trzeci to Szlak Wielokulturowy obejmujący miejsca upamiętniające Polaków, Żydów i Niemców, którzy przez wiele lat wspólnie tworzyli kulturową i społeczną mozaikę miasta Gniezna. Szlak obejmuje miejsca: dawnego kirkutu (ul. Kościuszki, przy przedszkolu), dawnego cmentarza ewangelickiego (ul. Sobieskiego, przy przedszkolu), kościoła NMP Królowej Polski oraz dawnej synagogi (budynek Szkoły Muzycznej).

Zdaniem Jacka Wrzesińskiego, przewodniczącego Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” nowe szlaki to poszerzenie oferty miasta Gniezna i to oferty nie tylko dla turysty, który przyjeżdża z zewnątrz, i może się dowiedzieć, iż Gniezno to nie tylko czasy piastowskie. - Ale też dla gnieźnian te obiekty obok których przechodzimy, nie zawsze są czytelne, nie zawsze mamy świadomość, skąd one pochodzą, z czym się łączą. Gnieźnianie mogą wejść na nowe szlaki i odkrywać każdy obiekt na nowo – dodaje.

Każdy element szlaku został oznaczony specjalną, szklaną tablicą, na której opisano historię miejsca lub ważne wydarzenia i postacie z nim związane. Ponadto szlaki te zostały zaznaczone na dwóch mapach wielkoformatowych, które pojawiły się koło gnieźnieńskiego dworca i nieopodal Placu św. Wojciecha, a także w folderach i na mapach wydanych przez Miasto Gniezno. W kolejnych latach planowane jest poszerzenie każdego szlaku o następne miejsca warte poznania.

Ponadto w 2013 roku Miasto Gniezno planuje zorganizować cykl wydarzeń kulturalnych, które będą odnosić się do bogatej historii naszego miasta i promować nowe szlaki turystyczne.

Karol Soberski

Na ten temat:
Nowe szlaki turystyczne w Gnieźnie