Czy grobla czerniejewska powstała w wyniku pracy lodowca?
Dodane przez admin dnia Styczeń 10 2012 09:30:00
- Zupełnie przypadkowo, ale z zainteresowaniem, przeczytałem artykuł Szczepana Kropaczewskiego pt. „Tajemnicza Grobla. Kto ją zbudował i po co?". Nigdy nie widziałem opisywanej grobli, co skłania mnie do odwiedzenia tego, niewątpliwie uroczego, miejsca. Może latem – napisał do nas nasz Czytelnik, pan Janusz.
Treść rozszerzona
- Sądząc z opisu Pana Kropaczewskiego, doszedłem do przekonania, że grobla czerniejewska, prawdopodobnie, nie jest dziełem rąk ludzkich, a i powstała znacznie wcześniej, niż autor artykułu podejrzewa – uważa pan Janusz. - Wszystko, według mnie oczywiście, wskazuje, że jest to „oz” (no może mini oz), to znaczy wał ziemny powstały w wyniku pracy lodowca. Wiadomo, że Wysoczyznę Gnieźnieńską ukształtował lodowiec – dodaje.

Dalej nasz Czytelnik cytuje Wikipedię według której: „Oz (od szw. ĺs) - wał lub silnie wydłużony pagórek o wysokości najczęściej kilkunastu metrów i długości nawet kilkudziesięciu kilometrów, wyniesiony wskutek osadzania piasku i żwiru przez wody płynące pod lodowcem lub w jego szczelinach. Jest długim, wijącym się wałem lub ciągiem pagórków. Ozy powstają podczas postoju lub ustępowania lądolodu. Często tworzą się w dnach rynien subglacjalnych. W Polsce występują m.in. na Pojezierzu Dobrzyńskim, w okolicach Grójca, w okolicach Poznania oraz na Pomorzu. Bardzo ciekawym przykładem na Pojezierzu Suwalskim jest oz turtulski. Największym ozem na świecie jest Punkaharju w Finlandii, a największym polskim ozem jest Oz Bukowsko-Mosiński o długości 37 km".

- Może trzeba by się zapytać, o ten tajemniczy wał, jakiegoś geologa a właściwie geomorfologa – kończy swego maila pan Janusz.

Jako redakcja deklarujemy, że bardzo chętnie naszego Czytelnika włączymy w badania związane z owym wałem czerniejewskim, którego pochodzenie od dawna próbuje wyjaśnić nasz redakcyjny kolega Szczepan Kropaczewski. Zapewne więc do tego tematu wrócimy.

(o-red)