Szlakiem „Zbója Macieja”
Dodane przez admin dnia Październik 15 2012 09:30:00
Wyznaczony w 2005 roku szlak „Zbója Macieja” w Modliszewie cieszy się niemałą popularnością lokalnych wędrowników. Największe natężenie ich zainteresowania jest dostrzegalne podczas tradycyjnego rajdu. Tegoroczna, już trzecia edycja tego wydarzenia, została połączona ze Świętem Pieczonego Ziemniaka.
Treść rozszerzona
Szlak „Zbója Macieja” wyznaczono w 2005 roku z okazji 100-lecia OSP Modliszewo i 760-lecia powstania wsi Modliszewo. Szlak oznaczony jest kolorem żółtym z umieszczeniem nad nim symbolu wsi. Z Modliszewem wiąże się legenda o zbóju, który w tym miejscu prowadził swój niecny interes. Schwytany przez starostę gnieźnieńskiego został ścięty na rynku miejskim w Gnieźnie.

Tematem przewodnim tegorocznego rajdu było podążanie za szlakiem „Zbója Macieja”, którego długość wynosi 12,4 km. Rajd cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży, rodzin z dziećmi, osób starszych, a także harcerzy z 51 DSH „Pomarańczarnia” ze Zdziechowy. Trasa rajdu wiodła od strażnicy OSP Modliszewo poprzez m.in. kościół parafialny w Modliszewku (gdzie błogosławieństwa uczestnikom rajdu udzielił ks. Andrzej Januchowski, proboszcz miejscowej parafii), Lasy Królewskie, rzekę Wełnę (gdzie jedną z wielu atrakcji tego dnia była przeprawa po moście linowym zbudowanym przez strażaków z Modliszewa), dolinę Strugi Gnieźnieńskiej, grobowiec rodziny Sicińskich (ostatnich właścicieli dóbr modliszewskich) oraz stary cmentarz ewangelicki.

Przewodnikiem po szlaku był Marek Bąkowski, mieszkaniec Modliszewa. Na trasie rajdu był postój, w trakcie którego można było skosztować bigosu. Meta wędrówki znajdowała się przed strażnicą OSP Modliszewo z poczęstunkiem zorganizowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich i okolicznych mieszkańców. Można było spróbować: ziemniaków gotowanych w mundurkach, ziemniaków z ogniska, gziku, chleba ze smalcem, ogórkiem kiszonym, powideł, jabłek oraz miodu. Oczywiście, nie mogło zabraknąć ciepłej herbaty.

Tegoroczna edycja rajdu, podobnie jak poprzednie, cechowała się niezwykle przyjemną atmosferą. Licznie zgromadzenie uczestnicy byli zadowoleni i uśmiechnięci pomimo zmęczenia. Wielu z nich z pewnością na długo utkwią w głowie niezapomniane wrażenia bliskiego kontaktu z przyrodą, zmagania z przeszkodami, własnym zmęczeniem, budującym hart ducha.

Organizatorzy trzeciej edycji rajdu szlakiem „Zbója Macieja”: Ochotnicza Straż Pożarna w Modliszewie, Koło Gospodyń Wiejskich w Modliszewie, Szkoła Podstawowa w Modliszewku, Rada Sołecka wsi Modliszewo, Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Gniezno.

Paweł Brzeźniak

(W artykule wykorzystano fragmenty opracowania Marka Bąkowskiego pt. Przewodnik po szlaku „Zbója Macieja”)