Uczniowie gnieźnieńskiej „16” w Centrum Astronomii
Dodane przez admin dnia Październik 13 2012 14:00:00
Uczniowie klas 1 i 3 I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, wraz z opiekunami Elżbietą Urbańska i Karoliną Nowak-Zamiara zwiedzali Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach. Jest to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Obejmuje ono Katedrę Astronomii i Astrofizyki zajmującą się klasyczną astronomią optyczną poszerzoną o nowe możliwości jakie dają obserwacje satelitarne oraz Katedrę Radioastronomii badającą Wszechświat w zakresie fal radiowych.
Treść rozszerzona
W centrum tym do zwiedzania jest udostępniony największy teleskop w Polsce - 90 cm zwierciadlany teleskop Schmita-Cassegraina oraz wypożyczony z Harvard College Observatory w Cambridge, słynny w świecie, historyczny astrograf Drapera. W centrum znajdują się również dwa radioteleskopy.

Wycieczkę oprowadzała zawodowa Pani Astronom, która demonstrowała nowoczesny warsztat pracy astronoma, wprowadzała w zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata oraz przybliżała najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii. Potem uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Toruńskim planetarium, seans pt. „Ziemia - planeta Kopernika” przedstawiał fundamenty odkrycia Mikołaja Kopernika, uczniowie dowiedzieli się jak powstaje rok przestępny, jakie są fazy Księżyca i czym jest Zodiak.

Dydaktyczną ofertę Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń” uzupełniła wystawa interaktywna. Sala Geodium została poświęcona Ziemi. Przedstawiono cztery makiety (wulkan, ocean, lodowiec i cywilizacja człowieka), interaktywne stanowiska opisywały m.in. pole magnetyczne, konwekcję, płyty tektoniczne, trzęsienia Ziemi i źródła energii odnawialnej. Zakończeniem wycieczki były zajęcia terenowe z mapą.

Karolina Nowak-Zamiara