Ponad 60 tys. gnieźnieńskich plakatów trafi do szkół
Dodane przez admin dnia Wrzesień 26 2012 13:00:00
W połowie września gnieźnieńskie starostwo przekazało do kuratoriów oświaty w całej Polsce 60 tys. plakatów edukacyjnych przedstawiających początki państwa polskiego. Kuratoria oświaty podczas najbliższych narad z dyrektorami szkół podstawowych zajmą się ich dalszą dystrybucją. Docelowo, każda szkoła podstawowa w Polsce ma otrzymać w prezencie od powiatu gnieźnieńskiego zestaw czterech plakatów edukacyjnych do nauki historii.
Treść rozszerzona
O tym, że jest to przedsięwzięcie unikatowe w skali kraju świadczą już same liczby - 60 tys. sztuk plakatów to inaczej: 9 ton plakatów na 20 europaletach, 2400 szt. kartonów po 25 szt. plakatów w każdym i 300 szt. kartonów zbiorczych po 8 kartonów w każdym.

Akcją plakatową gnieźnieńskiego samorządu powiatowego zainteresowało się już wiele mediów ogólnopolskich, w tym m.in. Polska Agencja Prasowa, Onet.pl, Wirtualna Polska.pl, portal samorządowy.pl.

Plakaty przed wysyłką zostały przepakowane przez pracowników Wydziału Promocji i Rozwoju gnieźnieńskiego starostwa z europalet do kartonów zbiorczych. Samo przepakowanie zajęło kilka dni. Oprócz siedzib głównych kuratoriów, zgodnie z wolą kuratorów, plakaty zostały przesłane do poszczególnych delegatur w każdym województwie. Z uwagi na objętość i uwarunkowania logistyczne plakaty przez okres kilku miesięcy (od momentu wydruku do wysyłki) zostały zmagazynowane w jednym z hangarów Powiatowego Zarządu Dróg (dzięki uprzejmości dyrektora PZD).

Doceniając pomoc i zaangażowanie kuratorów w dystrybucji plakatów, Starosta Dariusz Pilak przekazał każdemu z nich zestaw oprawionych plakatów, jako namacalny przykład tego, w jaki sposób plakaty można potraktować, aby stanowiły materiał dydaktyczny do nauki historii przez wiele lat.

- Kolejnym etapem realizacji niniejszego zadania będzie informacyjna akcja e-mailingowa gnieźnieńskiego starostwa do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia akcja ta również z pewnością pochłonie niemało czasu - mówi Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowegow Gnieźnie.

Przypomnijmy, plakaty powstały w ramach projektu unijnego pn. „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski” realizowanego od początku stycznia 2011 roku przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie 6.1 Turystyka, schemat II – promocja i informacja turystyczna).

Jednym z zadań w projekcie jest ‘Kultura Piastów dla dzieci’, które to zadanie polega na przygotowaniu zestawu 4 rodzajów książek dla dzieci oraz przygotowanie kompletu 4 rodzajów plakatów edukacyjnych spójnych tematycznie z książkami: Zjazd Gnieźnieński i pierwsza koronacja, Piastowska architektura monumentalna, Życie w grodzie oraz Pancerni i tarczownicy.

Autorem plakatów (zarówno w zakresie opracowania tekstów, jak i wykonania rysunków) jest gnieźnieński artysta plastyk Jarosław Gryguć. Nadzór merytoryczny w zakresie odbioru wykonanych prac, sprawowała kilkuosobowa komisja w składzie: Dr Robert Andrzejewski, Wicestarosta Gnieźnieński; Jacek Wrzesiński, kierownik grodu w Grzybowie/Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Przewodniczący Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski; Tomasz Janiak, archeolog, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie; Agnieszka Rzempała – Chmielewska, kierownik projektu, Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju oraz Aleksandra Kuźniak, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.

Plakaty otrzymały również pozytywną recenzję uznanego mediewisty, prof. dr hab. Andrzeja Wyrwy, Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

(m/n)

Na ten temat:
D. Pilak: - Jesteśmy powiatem jedynym w swoim rodzaju, czyli „Tu powstała Polska”