Wieża widokowa w Dusznie już odbudowana!
Dodane przez admin dnia Wrzesień 20 2012 09:00:00
To, co zapowiadały władze powiatu gnieźnieńskiego, że najpóźniej do połowy października wieża widokowa w Dusznie w gminie Trzemeszno będzie odtworzona, staje się faktem. O tej bardzo dobrej dla turystów informacji dowiedzieliśmy się od pilnie śledzących postępy budowy wieży Czytelników, którzy poinformnowali nas, że wieża już stoi! A na dowód tego, jeden z Czytelników przesłał zdjęcia. Przypomnijmy, że wieża spłonęła we wrześniu 2011 roku.
Treść rozszerzona
- Wieża w Dusznie była i będzie atrakcją turystyczną, która już od lat jest wpisana w krajobraz powiatu gnieźnieńskiego. Myślę, że jest ona na tyle wyjątkowa, że nie każdy powiat, nie każdy region czymś takim może się pochwalić, dlatego należy ją odtworzyć – powtarzał tuż po spaleniu wieży starosta Dariusz Pilak.

Kwestia odbudowania wieży była bezsporna. W proces odbudowy włączył się samorząd województwa wielkopolskiego, który przeznaczył na ten cel 50 tys. zł oraz gmina Trzemeszno, która dołożyła dodatkowe 20 tys. zł. Natomiast powiat gnieźnieński, w związku z realizacją zadania, zabezpieczył w swoim budżecie 80 tys. zł, z czego 52 tys. zł stanowią środki odzyskane dzięki działaniom podjętym przez powiat w ramach umowy ubezpieczeniowej za spaloną wieżę. Ostateczne koszty inwestycji, po dokonaniu procedury przetargowej, oscylował na poziomie 139 tys. zł za wykonanie robót budowlanych oraz ok. 7 tys. zł za wykonanie stosownej dokumentacji budowlanej oraz nadzór autorski.

Odbudowana wieża jest dokładnie taka sama jak poprzednia. Dlaczego? – Na takie rozwiązanie wpłynęło kilka argumentów. Wieża mocno utrwaliła się w świadomości mieszkańców i turystów, a jej dotychczasowy wygląd funkcjonuje w wielu materiałach promocyjnych wydanych nie tylko przez powiat gnieźnieński, ale także przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Punkt Widokowy w Dusznie stanowi dodatkowo element architektury drewnianej w powiecie gnieźnieńskim. Trzeba także zauważyć, że wieża znajduje się na tablicach informacyjnych ustawionych w wielu miejscach na terenie powiatu – wyjaśnia Alina Kujawska-Matanda, członkini Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Przypomnijmy, że punkt widokowy na Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Równocześnie jest to najwyższy punkt powiatu gnieźnieńskiego oraz czwarte wzniesienie w województwie wielkopolskim. W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. W 1956 roku wieża spłonęła od uderzenia pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową, również drewnianą wieżę o wysokości 50 m. W późniejszym czasie została zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 m. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60 - tych XX wieku.

Wieża która spłonęła we wrześniu 2011 roku miała 12 metrów wysokości i została zbudowana w 2005 roku staraniem Powiatu Gnieźnieńskiego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Trzemeszno oraz Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”.Wieża ta była jednym z elementów „Szlaku architektury drewnianej”. Sprawców lub sprawcę podpalenia wieży do dzisiaj nie wykryto.

Karol Soberski

Na ten temat:
Wieża widokowa w Dusznie będzie gotowa w październiku!
Wieża w Dusznie stanie jeszcze w tym roku!
Wieża widokowa w Dusznie zostanie odbudowana!
ILTV poleca: Tak płonęła wieża w Dusznie...
Podpalacz przyszedł o północy? Komu przeszkadzała wieża w Dusznie?
Spłonęła wieża widokowa w Dusznie! Kto ją podpalił?