„Piękno trzeba zobaczyć nawet w gąsienicy, która przechodzi gdzieś na drodze”
Dodane przez admin dnia Wrzesień 18 2012 19:00:00
Na świecie jest wielu ludzi z pasją, którzy swojemu zamiłowaniu oddają każdą wolną chwilę. Jedną z takich osób jest Tadeusz Panowicz, regionalista, dziennikarz, bibliofil i namiętny badacz dawnych dziejów. Jest to postać niepowtarzalna i powszechnie lubiana, o czym można było się przekonać podczas jubileuszu 45-lecia pracy twórczej Tadeusza Panowicza, połączonego z nową wystawą pt. „Architektura spod pióra”, która została otwarta w CK eSTeDe w Gnieźnie.
Treść rozszerzona
Tadeusz Panowicz to niezwykle wszechstronna postać, której zainteresowań nie sposób skreślić w kilku zdaniach. Jego niestrudzona działalność wiąże się m.in. ze zbieraniem skamielin dawnych zwierząt sprzed milionów lat, kolekcjonowaniem elementów sztuki ludowej, książek (których posiada ok. 5 tysięcy) oraz tworzeniem grafik i rysunków XIX i XX - wiecznego Gniezna i okolic – i to właśnie te elementy były tematem najnowszej wystawy Tadeusza Panowicza, którą można oglądać w sali widowiskowej eSTeDe.

Na prezentacji publiczność może zobaczyć książki autorstwa i współautorstwa Tadeusza Panowicza oraz zdobyte odznaczenia. Skąd u bohatera wystawy taka pasja w prezentowaniu regionalnych atrakcji i historii, o której nie każdy wie. – To proste. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – stare przysłowie ciśnie się na usta. A o cóż chodzi? Piękno trzeba zobaczyć nawet w gąsienicy, która przechodzi gdzieś na drodze, czy w jakiejś zawalonej chałupie. To jest właśnie piękno – nie to współczesne szkło, aluminium czy żelazo. Są to proste linie, które w zasadzie nie cieszą oka – wyjaśnia T. Panowicz.

Za jeden z największych sukcesów Tadeusza Panowicza uznawać należy kilka ważnych odkryć archeologicznych, pośród których znajdują się m.in. cmentarzyska pradziejowe i wczesnośredniowieczne, zespół prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawne osady i wiele innych zabytków. Twórca dzisiejszej wystawy aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach naukowych, kulturalnych i społecznych.

Na wstępie uroczystości, Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński, odczytał list gratulacyjny skierowany przez Stanisława Kalembę, ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jednak tego dnia gratulacji, prezentów i życzeń dalszej owocnej działalności dla Tadeusza Panowicza było bez liku. Bohater tego dnia przyjmował to wszystko, jak to ma w zwyczaju, z nieodłącznym uśmiechem i skromnością, która cechuje największych.

Pośród wielu prezentów dla Tadeusza Panowicza znalazła się niespodzianka przygotowana przez gospodarza wystawy, jakim jest CK eSTeDe. Mowa o zrealizowanym specjalnie na tę okazję podkładzie muzycznym autorstwa Macieja Braciszewskiego - podkład towarzyszył gościom wystawy podczas zwiedzania.

Wystawa pt. „Architektura spod pióra” nie jest z pewnością ostatnim elementem bogatego dorobku Tadeusza Panowicza, który, jak sam przyznaje, jest w trakcie pisania… pięciu książek równocześnie. Część z nich ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku natomiast kolejne mają wyjść na wiosnę 2013 roku.

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele regionalnych władz samorządowych z Gniezna i Pobiedzisk, organizacji społecznych, kulturalnych z Gniezna i Poznania oraz przyjaciele Tadeusza Panowicza z całej Polski.

Patronat nad wystawą objął Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński oraz senator Piotr Gruszczyński. Wystawę, której komisarzem jest Jarosław Mikołajczyk z eSTeDe, można oglądać do piątku, 21 września – po kilkudniowej przerwie wystawa zostanie ponownie zainstalowana.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w styczniu tego roku Tadeusz Panowicz został wyróżniony Nagrodą Specjalną Redaktora Naczelnego portali informacjelokalne.pl i PiastowskaKorona.pl za całokształt dotychczasowej działalności.

I w imieniu obu portali życzymy Tadeuszowi Panowiczowi kolejnych wielu lat niestrudzonej i owocnej działalności publicystycznej, artystycznej i społecznej oraz realizacji własnych ambicji i zamierzeń. Wszystkiego najlepszego Panie Tadeuszu!

Paweł Brzeźniak

Na ten temat:
Tadeusz Panowicz wyróżniony za całokształt dotychczasowej działalności!