„Wyspa władców” czeka na premierę!
Dodane przez admin dnia Wrzesień 11 2012 21:00:00
„Wyspa władców” to filmowa, popularno-naukowa refleksja o Ostrowie Lednickim - ,,Świętej wyspie”, „Pomniku Historii Narodu Polskiego”, która we wczesnym średniowieczu była jednym z najważniejszych ośrodków państwa Pierwszych Piastów, miejscem chrztów i wiecznego spoczynku wczesnych elit, a także znaczącym centrum militarnym i gospodarczym naszego kraju. Film będzie można obejrzeć 21 września o godz. 21.00 w TVP Historia.
Treść rozszerzona
Opowiadana w filmie historia sprzed tysiąca lat została oparta na wynikach pogłębionych badań archeologiczno- architektonicznych, badań z zakresu archeologii podwodnej, badań przyrodniczych i pozyskanych w ich trakcie zabytków, które poddane badaniom specjalistycznym prowadzonym przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przy współpracy naukowców z różnych ośrodków w kraju zaczęły ukazywać zaklęty w nich obraz życia naszych pierwszych władców, tworzących podstawy naszej państwowości.

Zastosowane w filmie inscenizacje, animacje i rekonstrukcje komputerowe przenoszą widza z malowniczego krajobrazu lednickiej wyspy do dawnych osad obsługujących dwór księcia, ratajów uprawiających ziemię, rzemieślników w ich warsztatach, kupców prowadzących handel i wojów broniących swej domeny w czasie najazdu księcia czeskiego Brzetysława.

Prezentowany film to piękna, naukowa, fabularyzowana, poetycka opowieść o często przez nas nieuświadamianym, stałym związku współczesnych z przeszłością.

Każda chwila spędzona przed ekranem pozwala patrzeć nam z dumą na dzieła naszych Praojców, budować i ugruntować naszą tożsamość kulturową oraz pogłębiać wiedzę o naszych historycznych korzeniach.

Film będzie można obejrzeć 21 września o godz. 21.00 w TVP Historia.

O filmie...
Okres realizacji: 2011/2012; gatunek: fabularyzowany dokument popularno-naukowy; długość: 44 min. Reżyseria: Zdzisław Cozac; produkcja: Media Promocja Zdzisław Cozac; koproducent: TVP Historia; scenariusz: Zdzisław Cozac, dr Janusz Górecki; konsultacja naukowa: prof. dr hab. Zofia Kurnatowska, prof. dr hab. Andrzej M.Wyrwa.

Projektowi temu partnerują: TVP HISTORIA, pisma Archeologia Żywa i Focus Historia oraz portal Archeowieści.

Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz TVP Historia.

A. M. Wyrwa
J. Wieczorek


Fot. M. Jóźwikowska

Na ten temat:
„Wyspy władców” - film o Ostrowie Lednickim gotowy! Prapremiera już 21 września!