„Ofiary zabobonu” - unikat na rynku wydawniczym!
Dodane przez admin dnia Września 06 2012 18:00:00
Po pewnych perypetiach – o których nie będziemy wspominać – dzisiaj na rynku wydawniczym ukazała się książka autorstwa Franciszka Ksawerego Tuczyńskiego „Ofiary zabobonu”. Jest to reprint wydanej w 1910 roku jedynej znanej – jak na razie – książki poświęconej historii Kiszkowa. Wydawcą książki jest Gmina Kiszkowo. Oficjalna prezentacja odbędzie się podczas wieczoru literackiego zaplanowanego na 5 października.
Treść rozszerzona
O tej niezwykłej książce i fascynującej historii jak ona trafiła w ręce pracowników Urzędu Gminy w Kiszkowie informowaliśmy już 16 sierpnia w artykule pt. „Tej książki hitlerowcy nie zdążyli zniszczyć...”.

W tym miejscu warto jednak podkreślić, że nie byłoby tej pozycji gdyby nie dwoje pasjonatów lokalnej historii Kiszkowa, na codzień pracowników tamtejszego Urzędu Gminy: Ani Frąckowiak i Bartka Krąkowskiego (współpracowników naszego portalu, jak i członków założycieli Piastowskiego Towarzystwa Histioryczno-Turystycznego) którzy za punkt honoru wzięli sobie wydanie tej książki. Nie byłoby jej także, gdyby nie przychylność włodarza gminy Kiszkowo, wójta Tadeusza Bąkowskiego.

- Książka ta miała wyjść trochę wcześniej, i szkoda, że to się nie udało, bo mieliśmy przygotowaną jej promocję podczas uroczystości dożynkowej w Turostowie. Wówczas fajnie wkomponowałoby się nam to w to, co planowaliśmy... Ale jest już ta książka i możemy się tym szczycić, że to wydawnictwo ukazało się – mówi Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo. - Muszę powiedzieć, że duża w tym zasługa, iż ta książka się ukazała, jest moich pracowników Ani Frąckowiak i Bartka Krąkowskiego, którzy pasjonując się regionalizmem, wykazali dużą aktywność, żeby jak najwięcej materiałów zebrać i poszukać, nie tylko o Kiszkowie, ale i o innych miejscowościach naszej gminy. I właśnie natknęli się na bodaj jedyną, przynajmniej na dzisiejszą wiedzę, publikacją książkową, której akcja w całości dzieje się w Kiszkowie – dodaje.

Dalej T. Bąkowski zaznacza, że jego wspomniani pracownicy dotarli do wielu ludzi, którzy na temat tego wydawnictwa, tej książki i autora tej książki mogli dużo cennych informacji przekazać, co też zostało ujęte w reprincie. Warto też dodać, że książka jest opatrzona pięknymi ilustracjami autorstwa mieszkańca Kiszkowa – Dawida Sierzchulskiego.

- Nie ukrywam, że przygotowujemy promocję tej książki w naszej gminie. Przygotowujemy wieczorek literacki na którym to wydawnictwo zostanie zaprezentowane szerokiemu gremium – podkreśla wójt i deklaruje, że książka będzie dostępna w bibliotekach na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

Wspomniany wieczór literacki odbędzie się w w piątek, 5 października o godz. 17.00 w sali lustrzanej Hali Widowiskowo-Sportowej w Kiszkowie.

Karol Soberski

Na ten temat:
Tej książki hitlerowcy nie zdążyli zniszczyć...
„Ofiary zabobonu” - nieznana opowieść o dziejach Kiszkowa!