Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne. Pierwszy krok zrobiony...
Dodane przez admin dnia Sierpień 24 2012 08:00:00
Blisko trzydzieści osób zgromadziło wczoraj zebranie założycielskie Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Podczas zebrania przedstawiono założenia Towarzystwa, przyjęto jego statut oraz wybrano Komitet Założycielski, który został upoważniony do dokonania czynności rejestracyjnych.
Treść rozszerzona
Na spotkanie do MOK-u przybyli przedstawiciele m.in. z gmin powiatu gnieźnieńskiego (Kłecko, Mieleszyn, Łubowo, Trzemeszno, Czerniejewo, Kiszkowo), ale także w powiatu poznańskiego (Pobiedziska, Murowana Goślina), powiatu żnińskiego, jak i samego Poznania. Wśród zebranych byli zarówno osoby zawodowo zajmujący się historią (m.in. archeolodzy, archiwiści, czy też nauczyciele historii), jak również przewodnicy turystyczni oraz pasjonaci historii, turystyki, fotografii czy przyrody.

Spotkanie otworzył Paweł Kostusiak, który wprowadził zebranych w temat spotkania, a szczegóły omówił Karol Soberski, redaktor naczelny portalu PiastowskaKorona.pl.

- Wszystko zaczęło się momentu, gdy powstał portal piastowskakorona.pl obejmujący swoim zasięgiem dziesięć powiatów: gnieźnieński, wrzesiński, wągrowiecki, obornicki słupecki, żniński, mogileński, inowrocławski oraz gminy z powiatów nakielskiego (Szubin i Kcynia) oraz poznańskiego (Murowana Goślina, Czerwonak, Pobiedziska, Swarzędz, Kostrzyn i Kleszczewo). Łącznie sześćdziesiąt gmin – mówi K. Soberski. - Od grudnia 2011 r. rozpoczęły się spotkania miłośników historii i turystyki w gościnnych progach MOK-u. I te spotkania pokazały, że jest wielu ludzi w których jest ogromnym potencjał. Potencjał dotychczas w większości niewykorzystany – podkreśla.

Dalej K. Soberski przypomniał, że w między czasie rozpoczęły się również wyprawy w ciekawe miejsca naszego regionu: do Puszczy Zielonka, nad jezioro Mielno, w okolice pałacu w Zakrzewie, ale też do Rogoźna, Biskupina, Wągrowca. Ale były też pierwsze akcje badawcze, jak np. wyjaśnienie historii śmierci jedenastu niemieckich żołnierzy w Malczewie, czy też akcja poszukiwawcza zatopionego w jeziorze Kłeckim czołgu i lokomobili...

- Jednak w pewnym momencie stwierdziliśmy, że dużo więcej da się zrobić, jeśli będzie konkretne narzędzie do takiej działalności. Jest bowiem wiele pomysłów, wiele ciekawych projektów, ale brakowało właśnie narzędzia do ich realizacji. A tym narzędziem jest stowarzyszenie – podkreśla.

Towarzystwo jest potrzebne!
Następnie K. Soberski przedstawił statut Towarzystwa i rozpoczęła się dyskusja. - Cieszę się, że takie stowarzyszenie powstanie, tym bardziej, iż nasze miasto Gniezno ma jeszcze w sobie tyle tajemnic do wyjaśnienia o których często, co szczerze przyznaję, dowiaduję się od osób spoza Gniezna. Oni wiedzą więcej od nas i mam nadzieję, że nasze stowarzyszenie zmieni ten stan rzeczy – zaczął Janusz Kubacki-Gorwecki z Gniezna i dodał, że koniecznie w przyszłości trzeba w ramach Towarzystwa powołać koła tematyczne zajmujące się konkretnymi wydarzeniami historycznymi i działaniami turystycznymi.

Z kolei Tadeusz Szymanek z Żydowa podkreślił, że z dotychczasowego nieformalnego funkcjonowania osób skupionych wokół portalu PiastowskaKorona.pl dowiedział się wiele ciekawych informacji o których wcześniej nie wiedział. - Dlatego jestem przekonany, że działając jako stowarzyszenie, widząc jak wielki zapał wykazują obecne tutaj osoby, spowodujemy, iż jeszcze bardziej przybliżymy historię i turystykę naszego regionu naszym mieszkańcom oraz turystom tutaj przyjeżdżającym – dodał.

Bartosz Krąkowski z Pobiedzisk wskazał, że Towarzystwo to nie tylko historia Gniezna, ale również dziewięciu innych powiatów naszego regionu, w których jest wiele równie ciekawych, jeśli nie ciekawszych miejsc do pokazania: - Stąd uważam, że takie stowarzyszenie jest potrzebne, ponieważ ono pozwoli na promocję wszystkich dziesięciu powiatów, ich walorów ale przede wszystkim jest szansą na realizację projektów wykraczających poza jeden powiat.

Zadowolenia z pomysłu powołania stowarzyszenia nie krył też Daniel Trzeciak, nauczyciel historii z Rogowa (powiat żniński), który zaznaczył, iż wreszcie jest stowarzyszenie, które dostrzega, iż powiaty z Pałuk od zawsze były silnie związane z powiatami z tej części Wielkopolski. - Łączy nas wielowiekowa wspólna historia, łączą nas wspólne szlaki turystyczne ale jak dotychczas brakowało podmiotu, który potrafiłby wykorzystać ten drzemiący w naszych powiatach potencjał – wskazuje D. Trzeciak.

Po zakończeniu dyskusji, 21 obecnych na sali osób podpisało się na liście założycieli nowego Towarzystwa, następnie przegłosowano uchwały o powołaniu stowarzyszenia i przyjęciu statutu oraz powołano trzyosobowy Komitet Założycielski w skład którego weszli: Karol Soberski, Leszek Olejniczak i Bartosz Krąkowski. Na koniec przyjęto także uchwałę upoważniającą członków Komitetu Założycielskiego do dokonania czynności rejestracyjnych w sądzie rejestrowym.

O kolejnych krokach Towarzystwa będziemy informować na bieżąco.

(as)