Nowe e-wystawy Muzeum Historii Polski w Google Cultural Institute
Dodane przez admin dnia Listopad 09 2012 16:00:00
Dwie nowe ekspozycje dotyczące Solidarności i transformacji politycznej w Europie pokazało Muzeum Historii Polski na platformie Google Cultural Institute. Wystawy opracowane przez Muzeum Historii Polski zostały udostępnione wczoraj w internecie razem z 11 innymi nowymi ekspozycjami przedstawiającymi wydarzenia związane z upadkiem żelaznej kurtyny. Kuratorami wystaw, poza Muzeum Historii Polski, są instytucje partnerskie z Niemiec i Rumunii. Każda z nich przedstawia konkretne historie związane z przełomowymi wydarzeniami tamtego czasu, wykorzystując archiwalne dokumenty, materiały zdjęciowe i filmowe, a czasem także osobiste relacje świadków.
Treść rozszerzona
Pierwsza z wystaw opracowanych przez Muzeum Historii Polski – „Solidarność i upadek żelaznej kurtyny" jest opowieścią o powstaniu ruchu Solidarności i – jak twierdzą organizatorzy – „impulsie, jaki oddolne polskie ruchy społeczne dały innym narodom za żelazną kurtyną do odzyskania wolności”.

Druga wystawa – „Rozdzieleni przez historię (1939-1989)” - to zebrane przez kuratorów muzeum wspomnienia członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu. Cztery historie polskich rodzin ukazują różne koleje losów z czasów wojny i okupacji. Prezentacja zbudowana jest na podstawie osobistych wspomnień pisemnych i ustnych, przeplatanych prywatnymi zdjęciami, dokumentami i listami.

Wystawy można obejrzeć na stronie www.google.com/culturalinstitute

(m/n)