Słowiańskie atrakcje w Grzybowie
Dodane przez admin dnia Sierpień 18 2012 21:00:00
Jak co roku pod koniec sierpnia Grzybowo, wieś w okolicach Wrześni, jest świadkiem spotkania blisko dwustu wojów słowiańskich zarówno z Polski, jak i zagranicy. Odbywa się tu bowiem już po raz trzynasty Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich.
Treść rozszerzona

Całe przedsięwzięcie, które potrwa do jutra, rozpoczęło się dzisiaj w samo południe. Jednakże wojowie zaczęli zjeżdżać do Grzybowa już kilka dni wcześniej. Jak na każdym takim festiwalu historycznym nie zabrakło średniowiecznych wyrobów rzemieślników którzy licznie przybyli na Zjazd. Przechodząc koło stoisk można było spotkać wróżbiarki, rogowników, mincerzy oraz innych przedstawicieli średniowiecznych rzemiosł.

Można było również postrzelać z łuku, pooglądać walczących w pocie czoła wojów słowiańskich, zobaczyć fascynujący pokaz jazdy konnej, czy też posłuchać dawnej muzyki w wykonaniu duetu Liarman. Oprócz średniowiecznych potyczek i przedstawienia życia codziennego w dawnym grodzie, atrakcją był również pokaz dawnych gier i zabaw historycznych, w które każdy, kto przybył do grodu w Grzybowie, mógł zagrać. Nie zabrakło również czegoś dla ciała.

Będąc w ten weekend w Grzybowie każdy poczuje się jakby był w średniowieczu. Niesamowita muzyka, wojowie przedstawiający tamtą epokę, jak i klimat panujący w tym miejscu pozwoli gościom imprezy na wędrówkę śladami historii początków polskiej państwowości.

Oto jutrzejszy plan imprezy:
12.00 – rozpoczęcie imprezy
12.00 – 17.00 prezentacje kramów kupieckich i pokazy rzemiosł średniowiecznych (kowalstwo, rogownictwo, tkactwo, hafciarstwo, złotnictwo – wyroby ze srebra i bursztynu, garncarstwo, wyroby z drewna, pokazy przygotowywania i ważenia strawy średniowiecznej, życie w obozie wojów i rzemieślników, itp.)
12.00 – 16.30 Średniowieczne Kasyno – salon gier historycznych (pawilon muzealny)
12.00 – 17.00 GAMA – Grzybowska Akademia Małego Archeologa
12.30 – turniej łuczniczy dla publiczności
13.00 – koncert muzyki dawnej – Zespół „ZGAGAFARI”
13.30 – turniej wojów o nagrodę Komesa Grodu Grzybowskiego (rozstrzygnięcie)
14.00 – zabawy plebejskie wojów
14.30 – w obozie Normanów – pokaz w obozie uczestników zjazdu
15.00 – konkurs brzuchaczy
15.15 – pokazy Konnej Drużyny Wojów Słowiańskich z Gniezna
15.30 – bitwa oraz kręgi honoru i zdrady
16.00 – koncert muzyki dawnej – Zespół „ZGAGAFARI”
16.45 – wręczenie nagród za turnieje
17.00 – zakończenie imprez dla publiczności.

Łukasz Gądek