„Pamiętamy o tych, którzy polegli w walkach o wolną i demokratyczną Polskę”
Dodane przez admin dnia Sierpień 15 2012 15:00:00
Uroczystości związane z dniem 15 sierpnia odbywają się w całym kraju. Również w Gnieźnie, gdzie Święto Wojska Polskiego zostało zainaugurowane w kościele garnizonowym przy ul. Chrobrego i miało swój ciąg dalszy przy obelisku poświęconym ofiarom wojny 1919-1920 w kwaterze wojskowej na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.
Treść rozszerzona
15 sierpnia jest tak naprawdę połączeniem trzech świąt: narodowego (92 rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, w której pokonana została armia bolszewicka), kościelnego (wspomnienie Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej) oraz wojskowego (Święto Wojska Polskiego). Takie nagromadzenie uroczystych wydarzeń świadczy o wyjątkowości tego dnia, które jest ustawowo wolne od pracy.

Najważniejsze obchody w tym dniu odbywają się na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pozostałe regiony w naturalny sposób przyłączają się w celebrację tego uroczystego święta. Pośród nich, znajduje się Gniezno, które pamięta o żołnierskiej odwadze z czasów wojny polsko – bolszewickiej, II wojny światowej oraz o tych współczesnych walkach, z których rany bolą najbardziej. Doskonale wie o tym rodzina st. kaprala Jarosława Maćkowiaka, gnieźnianina, który zginął w Afganistanie w 2011 roku i spoczywa na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.

Poza wspomnieniem znanych i nieznanych żołnierzy, którzy zginęli na polach chwały, dzień 15 sierpnia jest okazją na dyskusję nad stanem polskiej armii – nad stanem wyposażenia, przygotowaniem jednostek oraz nad sposobem, w jaki bywają traktowani prości żołnierze, którzy po latach przepracowanych w armii zostają wyrzucani z wojska. Problemów jest z pewnością wiele, dlatego też konieczna jest wnikliwa analiza, a co najważniejsze – zastanowienie się nad zwiększeniem budżetu na armię, który w porównaniu z innymi państwami nie robi wielkiego wrażenia.

Mimo wszystko, należy mieć na uwadze, że 15 sierpnia ma być świętem radosnym, pełnym dumy ze zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, od losów których zależała przyszłość całej Europy. To między innymi o nich pamiętali uczestnicy mszy św. sprawowanej w kościele garnizonowym przez ks. mjr Mariusza Stolarczyka. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć żołnierzy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych oraz wojska.

O tym, jak ważne są obchody 15 sierpnia mówi Jacek Kowalski, prezydent Gniezna. – Pamiętamy o tych, którzy polegli w walkach o wolną i demokratyczną Polskę. Dla nas, w Gnieźnie, jest to dzień szczególny, bowiem to właśnie tutaj przez bardzo długi okres czasu istniał garnizon wojskowy, było wielu żołnierzy, oficerów. Dziś obowiązuje nas tradycja, która we współczesnej Polsce się odradza. W poprzednim ustroju ten dzień nie był świętowany, w związku z tym potrzebny jest pewien nawyk. O patriotyzmie należy systematycznie przypominać, podobnie jak o wolności, bowiem nie jest ona dana raz na zawsze – przyznaje J. Kowalski.

Po nabożeństwie, dalszy ciąg uroczystości miał miejsce przy obelisku poświęconym żołnierzom wojny 1919 – 1920 w kwaterze wojskowej przy ul. Witkowskiej. Zgromadzeni uczestnicy złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i wspominali tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę nie oczekując nic w zamian.

Paweł Brzeźniak