Heroiczny sprzeciw lekarza wobec nazistowskiej eugeniki
Dodane przez admin dnia Listopad 10 2012 17:00:00
Muzeum Historii Polski i Fundacja Świętego Mikołaja – wydawca rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna” przygotowały film dokumentalny pt. „Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm”. Film to dokument o życiu i samobójczej śmierci dr. Mikulskiego, lekarza - psychiatry, od którego 17 marca 1940 r. Niemcy zażądali sporządzenia listy pacjentów „nie rokujących wyzdrowienia" i przeznaczonych do eksterminacji. Mikulski odmówił i na znak protestu przeciwko planowanej zagładzie pacjentów popełnił dzień później w swoim gabinecie samobójstwo.
Treść rozszerzona

W czasie II wojny światowej nazistowska higiena ras zebrała w Polsce wyjątkowo krwawe żniwo. W imię nazistowskiej eugeniki w dwóch pierwszych latach okupacji Polski wymordowano 20 tysięcy chorych psychicznie i niepełnosprawnych, 100 tysięcy przedstawicieli inteligencji oraz rozpoczęto masową eksterminację narodu żydowskiego. Zagłada chorych spotkała się z dramatyczną obroną polskich i żydowskich lekarzy. Jednym z nich był dr Karol Mikulski, bohater filmu.

Film ten warto obejrzeć, ponieważ poruszone w nim tematy są zbieżne ze sprawą zagłady przez hitlerowców pacjentów szpitala psychiatrycznego Dziekanka w Gnieźnie.

Film można obejrzeć na YouTube: FILM lub www.muzhp.pl.

(m/n)