Szlakiem kajakowym Wełną, Małą Wełną i Flintą
Dodane przez admin dnia Sierpień 07 2012 10:30:00
Być może już na wiosnę przyszłego roku będzie można organizować spływy kajakowe na oficjalnie oznakowanych szlakach kajakowych na rzekach Wełna, Mała Wełna i Flinta. Ten nowatorski projekt zatytułowany „Turystyczny rozwój regionu poprzez tworzenie szlaków kajakowych” realizowany jest wspólnie przez Stowarzyszenie Dolina Wełny z Wągrowca, Stowarzyszenie Trzech Rzek z Obornik i Stowarzyszenie Światowid. W ramach projektu powstanie też m.in. strona internetowa i przewodnik.
Treść rozszerzona
O projekcie
Projekt realizowany będzie na obszarze między innymi gmin: Wągrowiec, Skoki, Janowiec Wlkp., Mieścisko, Rogoźno, Oborniki, Ryczywół, Murowana Goślina, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko i Mieleszyn. Istotą projektu jest oznakowanie i promocja na tym terenie szlaków kajakowych na rzekach Wełna, Mała Wełna i Flinta. Innowacyjny charakter planowanego wyznaczenia szlaku polegał będzie na zgromadzeniu możliwie największej ilości lokalnych zasobów turystycznych, przyrodniczych, historycznych i kulturowych istotnych z punktu widzenia turysty.

Spotkanie przedstawicieli trzech Stowarzyszeń zaangażowanych w to przedsięwzięcie odbyło się wczoraj w Obornikach. - W ramach projektu powstanie m.in. strona internetowa, przewodnik turystyczny o całym szlaku kajakowym, ale przede wszystkim cały szlak zostanie w profesjonalny sposób oznakowany – mówi Renata Gembiak-Binkiewicz, prezes Stowarzyszenie Trzech Rzek z Obornik. - Powstanie tego szlaku pozwoli również na pobudzenie aktywności lokalnych środowisk, w tym podmiotów związanych z turystyką na terenie objętym projektem – podkreśla Małgorzata Halber, prezes Stowarzyszenia Światowid.

Do tego trzeba dodać, iż oprócz przewodnika i oznakowania szlaku, na trasie jego przebiegu powstaną tablice informujące o najciekawszych atrakcjach historyczno-turystycznych w okolicy oraz zorganizowanych zostanie – w ramach promocji projektu – sześć spływów kajakowych i trzy pikniki. Do tego powstanie szeroka gama gadżetów promujących szlak.

- Szczególnie pikniki kajakowe to będzie ciekawy element szeroko zakrojonej promocji szlaków kajakowych na Wełnie, Małej Wełnie i Flincie. Z naszej strony planujemy na wiosnę przyszłego roku imprezę jakiej jeszcze nie było w naszym regionie. Będzie to 24-godzinny Maraton Kajakowy od źródła do ujścia Wełny – dodaje Janusz Woźniak, prezes Stowarzyszenia Dolina Wełny z Wągrowca.

Zupełną nowością w tym projekcie jest to – co warto podkreślić – że zarówno Mała Wełna, jak i Flinta nigdy nie były znakowane jako rzeki spływne dla kajaków.

W powiecie gnieźnieńskim
Jak już wspomnieliśmy, projekt dotyczy także gmin z powiatu gnieźnieńskiego, gdzie realizować go będzie Stowarzyszenie Światowid. W przypadku Wełny chodzi o gminę Gniezno, ponieważ szlak zaczyna się na jeziorze Wierzbiczańskim.

W przypadku Małej Wełny pomysłodawcy projektu zamierzają początek szlaku na Jeziorze Kłeckim w okolicach wsi Borzątew(i będzie on przebiegał przez gminy Mieleszyn, Kłecko i Kiszkowo). Brana jest także pod uwagę możliwość, że początek szlaku zostanie wyznaczony na jeziorze Dębnica i dalej prowadzić będzie Małą Wełną do jeziora Działyńskiego, przez jezioro Biskupickie i dalej aż do jeziora Kłeckiego. - Ale z informacji uzyskanych z gminy Kłecko i Mieleszyn wynika, że duże odcinki tej drugiej wersji początku szlaku są nie do przebycia przez kajakarzy, stąd skłaniamy się do wersji, iż początek szlaku Małej Wełny zostanie wyznaczony w okolicach Borzątwi. Ostateczne decyzje w tej kwestii zapadną jesienią tego roku – podkreśla Karol Soberski, członek Zarządu Stowarzyszenia Światowida i koordynator projektu ze strony tego Stowarzyszenia.

Szlak Małej Wełny z jeziora Kłeckiego prowadzić będzie aż do jeziora Gorzuchowskiego, dalej Małą Wełną do Rybna Wielkiego (gmina Kiszkowo) i dalej przez Stawy Kiszkowskie aż do Skoków (w gminie Kiszkowo Mała Wełna płynie na odcinku 15 km) i dalej do Rogoźna, gdzie Mała Wełna wpada do Wełny.

Koszt projektu „Turystyczny rozwój regionu poprzez tworzenie szlaków kajakowych” ma wynieść około 300 tys. złotych.

O tym ciekawym projekcie będziemy informować na bieżąco.

(as)