„Muzea historyczne muszą sprostać wyzwaniom rzeczywistości”
Dodane przez admin dnia Grudzień 19 2012 20:00:00
Wbrew pozorom, w otaczającej nas przestrzeni wciąż jest bardzo istotne miejsce dla muzeów, dla których powstają zupełnie nowe funkcje do spełnienia. O roli muzeów historycznych rozmawiano podczas drugiego wykładu z cyklu „Muzeum XXI wieku. Nowe narracje” poprowadzonego przez Lecha Dymarskiego, dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Treść rozszerzona
Nowy cykl wykładów poświęcony jest nowoczesnym instytucjom muzealnym o profilu historycznym. Celem tych spotkań jest publiczna debata na temat zadań i oczekiwań wobec muzeów zajmujących się dziejami i kulturą Polski. Autorami pierwszego wykładu w ramach cyklu, który odbył się 14 listopada 2012 roku byli reprezentanci Muzeum Historii Polski w Warszawie – Robert Kostro oraz dr Jacek Kąkolewski.

O cyklu „Muzeum XXI wieku. Nowe narracje” mówi Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. - Ten cykl podejmuje tematykę muzeów historycznych, tego, co muzea historyczne mają do zaproponowania dzisiejszym odbiorcom, jakiego typu narracje historyczne prezentują swoim zwiedzającym. Powodem zaistnienia całego cyklu jest nasze wewnętrzne przekonanie, że muzea spełniają bardzo istotną rolę społeczną w dzisiejszym świecie. Chcąc nie chcąc, przejmują także część zadań związanych z edukacją naszego społeczeństwa, szczególnie tych młodszych warstw. Cieszy nas, że ta prezentacja zbiega się z dwoma istotnymi grudniowymi rocznicami w naszej historii, mianowicie z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i wybuchu Powstania Wielkopolskiego – przyznał Gerard Radecki, który dodał, iż kolejnym zadaniem muzeum jest rozbudzenie zainteresowania gnieźnieńskiej publiczności poprzez pokazane nowych narracji prowadzonych przez inne muzea – warszawskie, krakowskie. - Warto być na bieżąco, warto wiedzieć z czym możemy się zetknąć, co możemy poznać, zobaczyć w tych nowych muzeach historycznych – zauważa dyrektor MPPP.

Wykład w muzeum poprowadziła Barbara Fabiańska, kierownik działu naukowo-wystawienniczego z Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu oraz Lech Dymarski, dyrektor muzeum. - Nie jest dokładnie sprecyzowane jak mają wyglądać współczesne muzea historyczne. Wiemy na pewno, że muzea historyczne muszą sprostać wyzwaniom rzeczywistości. Postęp jest taki, że to, co było fascynujące kilka lat temu, dziś przestaje być atrakcyjne. Staramy się tym wyzwaniom jakoś sprostać. Nasz przekaz musi być atrakcyjny, ale jak to zrobić? Należy uważnie skupić się na odbiorcy. A nie jest to proste, zważywszy, że na muzeach w coraz bardziej znaczący sposób narzucana jest misja edukacyjna – stwierdził Lech Dymarski.

Współczesna narracja została przedstawiona w atrakcyjny sposób na przykładzie działalności Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Powstania Poznańskiego – czerwiec 1956, Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII – wszystkie placówki kulturalne znajdują się w Poznaniu.

Na zakończenie spotkania, wszyscy uczestnicy otrzymali szereg publikacji Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu odnoszących się do m.in. do tematyki poznańskiego czerwca 1956 roku oraz Powstania Wielkopolskiego.

Paweł Brzeźniak