„Gniezno – miasto królów”. Tę wystawę trzeba zobaczyć!
Dodane przez admin dnia Sierpień 03 2012 16:00:00
Przypominania niezwykłej roli Gniezna dla dziejów państwa polskiego nigdy dość. Kolejnym, bardzo atrakcyjnym działaniem, które ma realizować to zadanie, jest wystawa „Gniezno – miasto królów”, którą od dzisiaj można oglądać w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Zadanie jest realizowane w ramach projektu miasta Gniezna „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”.
Treść rozszerzona
„Gniezno – miasto królów” jest drugą wystawą finansowaną ze środków projektu „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski” - pierwszą była ekspozycja „Polska około roku 1000”. Na ekspozycji znajduje się ponad 140 zabytków, wypożyczonych z wiodących instytucji kulturalnych w kraju i za granicą. Do wystawy autorstwa Stanisława Pasiciela opracowano bogato ilustrowany dwujęzyczny katalog, zawierający teksty poświęcone tematyce pierwszych koronacji królewskich w Polsce.

Jak przyznaje Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, nowa wystawa ma pokazać jak istotną rolę odgrywał przed laty Gród Lecha. - Chcieliśmy przypomnieć na arenie ogólnokrajowej o tym, że Gniezno było ośrodkiem koronacyjnym władców Polski, że właśnie w Archikatedrze Gnieźnieńskiej odbyło się pierwszych pięć koronacji - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II oraz Wacława II. Osobiście, jako dyrektor muzeum, bardzo się cieszę, że ten projekt realizujemy wspólnie z Urzędem Miasta Gniezna. Myślę, że Gniezno jest bardzo ważnym ośrodkiem, zarówno w państwie pierwszych Piastów jak i obecnie – mówi Gerard Radecki.

O tym, co można zobaczyć na wystawie mówi Jakub Magrian, kustosz wystawy. - Wystawa jest podzielona na cztery moduły – wędrówka wiedzie przez początki monarchii piastowskiej poprzez rolę takich grodów jak Poznań, Giecz, Lednica, Kraków i Przemyśl oraz kolejnych władców koronowanych w Gnieźnie. Czwarty moduł dotyczy tradycji Gniezna jako miasta, w którym koronowano królów. Możemy zobaczyć prezentacje w sztuce z wieku XVI, XVII i XVIII – jest to sztuka renesansowa oraz barokowa, którą reprezentują liczne ryciny i starodruki – opisuje J. Magrian.

Na wystawie można zobaczyć m.in. insygnia koronacyjne wydobyte z grobu Kazimierza Wielkiego w 1869 roku – kopie wykonane według rysunków Jana Matejki przez Stanisława Tyrałę w 1994 roku. Sama korona została wykonana na koronację Władysława Łokietka w 1320 roku (była wykorzystywana do (ostatniej) koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego, która nastąpiła w 1764 roku; jabłko (renesansowe) i berło (XVIII – wieczne); portret Bolesława Chrobrego autorstwa nieznanego malarza z XVIII wieku; monety saskie i nadreńskie z XI-XII w., naczynia wczesnośredniowieczne z X-XI w., kielich mszalny tzw. św. Wojciecha, sakramentarz tyniecki z ok. 1060-1070 roku; miecz żelazny typu X z połowy X i pierwszej połowy XI wieku; hełm żelazny z nosalem z pierwszej połowy XI wieku.

Jednym z wielu gości otwarcia wystawy był Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. - Działania Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wydają się takie świeże, ciekawe i stąd moja chęć przyjechania tutaj. Byłem już w gnieźnieńskim muzeum w czasach studenckich. Chciałem zobaczyć, ile się zmieniło. Muzea w całej Polsce opowiadają tak naprawdę o różnych procesach, wydarzeniach i zastanawiają się jak pokazać eksponaty, aby one „przemówiły” - nie tylko dzięki sile kontaktu z historią, ale także poprzez kontekst, piękne wyeksponowanie. Żeby zaciekawiły, żeby wystawa przekazała wiedzę, zbudowała u ludzi poczucie wspólnoty. Wierzę w to, że gnieźnieńskiemu muzeum to się udaje – przyznaje J. Ołdakowski.

Patronat honorowy nad wystawą objęli ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski i prezydent Gniezna, Jacek Kowalski. Wystawie „Gniezno – miasto królów” towarzyszy specjalny program edukacyjny „ZOSTAŃ KRÓLEM!”. Obejmuje on lekcje muzealne oraz cykl bezpłatnych warsztatów i działań kreatywnych. Ekspozycja jest czynna do 16 grudnia 2012 roku i można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00.

Paweł Brzeźniak

Na ten temat:
„Gniezno – miasto królów”