„Jest to opowieść o cierpieniu, miłości, ale też o tęsknocie za domem”
Dodane przez admin dnia Lipiec 27 2012 16:00:00
Mimo krótkiego okresu funkcjonowania, Gnieźnieńska Grupa Filmowa pod kierunkiem Piotra Robakowskiego, ma na swoim koncie kilka atrakcyjnych produkcji. Kolejna z nich – „François”, jest fikcyjną opowieścią o francuskim żołnierzu z armii napoleońskiej, którego szczątki znajdują się w mogile położonej w Lasach Królewskich w pobliżu Gniezna. Premiera filmu jest zaplanowana na 30 września.
Treść rozszerzona
Gnieźnieńska Grupa Filmowa powstała w 2011 roku w ramach warsztatów prowadzonych w CK „eSTeDe” przez instruktora Piotra Robakowskiego. W ciągu piętnastu miesięcy, ekipa stworzyła dziesięć różnego rodzaju form filmowych. Najważniejsze produkcje to: „Miasto Królów” – film stworzony na konkurs Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie i Discovery Historia, „Ruszyli! 28 grudnia 1918” – o pierwszym dniu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie oraz film „Wyrwać się, by zaistnieć” zrealizowany na tegoroczny Królewski Festiwal Artystyczny. Wszystkie filmy są dostępne w sieci.

Pomysł stworzenia filmu „François” zaproponował Krzysztof Zalaszewski, który jest autorem wstępnego scenariusza. Okazją była przede wszystkim dwusetna rocznica śmierci żołnierza z Lasów Królewskich i „rok napoleoński”, który jest aktualnie obchodzony. Zachętą była również ubiegłoroczna wizyta Konsula Honorowego Francji na mogile. - Jest to oczywiście historia zmyślona, ale myślę, że jest to historia każdego żołnierza, który ginie na wojnie. Ktoś przecież na niego czeka. Jest to opowieść o cierpieniu, miłości, ale też o tęsknocie za domem. Napisałem wstępny scenariusz, który został poprawiony i dopasowany do przewidywanych możliwości realizacyjnych przez Tomka Góralczyka i Wojciecha Prusakiewicza – mówi Krzysztof Zalaszewski.

Kilka lipcowych dni realizacyjnych ekipa spędziła we wsi Brzóstkówek, gmina Żerków (powiat jarociński). Miejsce to – zwane Szwajcarią Żerkowską – zostało wybrane ze względu na walory przyrodniczo – historyczne. Z tego samego powodu kolejne dwa dni zdjęciowe ekipa spędziła w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Pozostałe plany zdjęciowe znajdowały się w okalających Gniezno lasach. Zdjęcia do filmu zostały zakończone 24 lipca.

François to fikcyjne imię głównego bohatera filmu, nie wiemy bowiem jak miał na imię zmarły żołnierz. Film będzie grany w języku francuskim, dlatego aktorzy przeszli szybki kurs tego języka. A jakie są wrażenia samych zainteresowanych a więc głównych odtwórców? - Było to dla mnie duże wyzwanie, jednak wydaje mi się, że pomocne były dla mnie studia, bowiem z wykształcenia jestem historykiem. Poza tym, wśród Polaków istnieje szczególna atencja względem czasów napoleońskich. Pamiętajmy, że wtedy zostaliśmy przywróceni na mapę dzięki Napoleonowi. Najtrudniejszym motywem do odegrania ze względów technicznych i organizacyjnych była podróż przed śmiercią. Jeżeli chodzi o ekipę, to musze powiedzieć, że wszyscy wykazywali się dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem, a także sporym poczuciem humoru, które nierzadko rozpraszało mroki aury – opisuje Sebastian Błochowiak, odtwórca tytułowej roli François.

O tym, kiedy film ujrzy światło dzienne opowiada Piotr Robakowski, który przewodzi Gnieźnieńskiej Grupie Filmowej. - Przedpremierowy pokaz odbędzie się prawdopodobnie 30 września dla mieszkańców wsi położonych niedaleko mogiły napoleońskiego żołnierza. Tego dnia planowana jest także inna uroczystość, na którą ma przybyć Konsul Honorowy Francji. Premiera przewidziana jest na początek października, bowiem ten film powstał przede wszystkim z myślą o tegorocznej Offeliadzie – podkreśla P. Robakowski.

Film jest dedykowany ludziom, którzy opiekowali się i nadal opiekują mogiłą napoleońskiego żołnierza narodowości francuskiej znajdującej się w Lasach Królewskich niedaleko Gniezna, na styku powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego. Epicka opowieść o bezimiennym żołnierzu będzie zatem podziękowaniem dla tych wszystkich osób, które od dwustu lat opiekują się grobem.

W rolach głównych zagrali:
Sebastian Błochowiak – jako François
Iza Głowacka – narzeczona François
Przemysław Wilk – towarzysz broni François
Radosław Biskupski – rzezimieszek
Dariusz Jankowski – chłop
Mieczysław Łojewski – woźnica

Producent – Piotr Robakowski
Realizacja – Tomasz Góralczyk
Scenariusz – Krzysztof Zalaszewski, Wojciech Prusakiewicz, Tomasz Góralczyk
Operatorzy – Tomasz Góralczyk, Mariusz Bukowski (making off)
Montaż – Tomasz Góralczyk
Dźwięk – Dariusz Jankowski, Bartosz Śmigielski
Pomoc na planie i charakteryzacja – Paula Kowalska

Paweł Brzeźniak