Wieża widokowa w Dusznie będzie gotowa w październiku!
Dodane przez admin dnia Lipiec 26 2012 13:00:00
O tym, że wieża widokowa w Dusznie (gmina Trzemeszno) zostanie odbudowana jeszcze w tym roku, informowaliśmy już naszych Czytelników w styczniu. Po akcie wandalizmu, jakim było spalenie wieży we wrześniu 2011 roku, władze powiatowe postanowiły przywrócić do pierwotnego stanu jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie. Dzisiaj znamy już szczegółowe informacje związane z planem odbudowy.
Treść rozszerzona
Przypomnijmy, wieża widokowa znajdowała się na najwyższym wzniesieniu powiatu gnieźnieńskiego - Wale Wydartowskim, położonym na wysokości 167 m n.p.m. Wieża miała wysokość 12 m i była wykonana w całości z drewna. Została zbudowana w 2004 roku, a w 2011 roku została wzbogacona o różę wiatrów, znajdującą się na najwyższym stopniu widokowym. Wieża spłonęła 16 września 2011 roku. Była własnością Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Straty wyniosły wówczas 80 tys. zł.

Kwestia odbudowania krajoznawczej wizytówki powiatu gnieźnieńskiego była w zasadzie bezsporna. W proces odbudowy włączył się samorząd województwa wielkopolskiego, który przeznaczył na ten cel 50 tys. zł oraz gmina Trzemeszno, która dołożyła dodatkowe 20 tys. zł. Natomiast powiat gnieźnieński, w związku z realizacją zadania, zabezpieczył w swoim budżecie 80 tys. zł, z czego 52 tys. zł stanowią środki odzyskane dzięki działaniom podjętym przez powiat w ramach umowy ubezpieczeniowej za spaloną wieżę. Ostateczne koszty inwestycji, po dokonaniu procedury przetargowej, oscylują na poziomie 139 tys. zł za wykonanie robót budowlanych na punkcie oraz ok. 7 tys. zł za wykonanie stosownej dokumentacji budowlanej oraz nadzór autorski.

Jak informuje Robert Andrzejewski, wicestarosta gnieźnieński, nowy obiekt nie będzie różnił się od poprzedniego. - Będzie wyglądał dokładnie tak samo jak poprzedni. Chcemy odtworzyć cały obiekt - wieżę, elementy związane z różą wiatrów. Także otoczenie wieży zostanie odbudowane tak, aby turyści mogli tam odpocząć. Prace będą realizowane najprawdopodobniej przez firmę z południa Polski, specjalizującą się w budowie tego typu konstrukcji. Mamy nadzieję, że po odbudowie zdarzenie sprzed roku nigdy więcej się nie powtórzy – zaznacza R. Andrzejewski.

Dlaczego obiekt zostanie odwzorowany dokładnie tak jak wcześniej? – Na takie rozwiązanie wpłynęło kilka argumentów. Wieża mocno utrwaliła się w świadomości mieszkańców i turystów, a jej dotychczasowy wygląd funkcjonuje w wielu materiałach promocyjnych wydanych nie tylko przez powiat gnieźnieński, ale także przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Punkt Widokowy w Dusznie stanowi dodatkowo element architektury drewnianej w powiecie gnieźnieńskim. Trzeba także zauważyć, że wieża znajduje się na tablicach informacyjnych ustawionych w wielu miejscach na terenie powiatu – tłumaczy Alina Kujawska – Matanda, członkini Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

O tym, jak ważnym miejscem dla lokalnej społeczności była wieża w Dusznie, mówi Krzysztof Dereziński, burmistrz miasta i gminy Trzemeszno. – Przyzwyczailiśmy się do tej wieży. Była ona dla nas codziennością. Jeździliśmy tam często rowerami, a dowodem na to, że była to wspaniała atrakcja, są pozytywne wypowiedzi przyjezdnych, najczęściej z dużych miast. W sezonie nie było dnia, żeby kilkadziesiąt osób na wieżę nie przyjeżdżało. Po sezonie zdarzały się wycieczki autokarowe, ale też młodzież jeździła rowerami. Ruch był cały czas – opisuje K. Dereziński, który dodaje, iż namawianie radnych miasta i gminy Trzemeszno do tego, aby dołożyć swoją „cegiełkę” do odbudowy, nie było trudnym zadaniem.

Program odbudowy wieży obejmuje: wykonanie i montaż wieży widokowej, utwardzenie dojść kostką typu pozbruk, utwardzenie placu manewrowego, usytuowanie miejsc siedziskowych, okrawężnikowanie placu, ustawienie płotków myśliwskich. Przed rozpoczęciem prac budowlanych punkt zostanie sprzątnięty z pozostałości po spalonej wieży. Wieża zostanie posadowiona na istniejących czterech stopach fundamentowych o wymiarach 1 m x 1 m 1,5 m. Słupy wieży zostaną wykonane z drewna modrzewiowego klasy 1, mocowanego w rury kotwiące śrubami, podobnie jak pomosty widokowe oraz schody. Całość wieży u góry zostanie zwieńczona belką o wymiarach 10/18 cm.

Dach również zostanie wykonany z drewna modrzewiowego klasy 1, dodatkowo pokryty blachodachówką, ewentualnie gontami papowymi. Całość konstrukcji zostanie zaimpregnowana środkami owadobójczymi. Wykonana zostanie instalacja odgromowa z drutu ocynkowanego i benarki ocynkowanej ułożonej w odległości 0,6 m wokół wieży. Konstrukcja drewniana zostanie zabezpieczona przez pomalowanie drewnosolem – 3 lub fobosem M-2 w celu nierozprzestrzeniania się ognia. Cały teren zostanie okrawężnikowany betonowymi krawężnikami ogrodowymi. Teren miejsca widokowego zostanie ogrodzony płotkami myśliwskimi o wysokości 80 cm. Ponadto, zaprojektowano zieleń niską zimozieloną, tereny nieutwardzone przeznaczono pod trawniki z elementami zieleni ozdobnej.

Zostaną również podjęte działania mające na celu dodatkową ochronę punktu przed skutkami wandalizmu, jednak, jak zaznaczają władze powiatu gnieźnieńskiego, dla dobra sprawy szczegóły podjętych kroków nie będą zdradzane opinii publicznej. Termin ostatecznego wykonania prac zaplanowano w połowie października 2012 roku.

Paweł Brzeźniak

Na ten temat:
Wieża w Dusznie stanie jeszcze w tym roku!
Wieża widokowa w Dusznie zostanie odbudowana!
ILTV poleca: Tak płonęła wieża w Dusznie...
Podpalacz przyszedł o północy? Komu przeszkadzała wieża w Dusznie?
Spłonęła wieża widokowa w Dusznie! Kto ją podpalił?