Finaliści konkursu „Dodaj Mieszka do znajomych” zwiedzili Warszawę i Kraków
Dodane przez admin dnia Lipiec 05 2012 15:00:00
W 2011 roku Muzeum Początków Państwa Polskiego ogłosiło jubileuszowy konkurs Dodaj Mieszka do znajomych. Wasza klasa 1000 lat temu skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Postawiono przed nimi zadanie: zaprezentowania wizji siebie i swojego otoczenia 1000 lat temu. Nadesłane na konkurs prace udowodniły organizatorom i samym uczniom, że szukanie związków między historią średniowiecza a współczesnością jest nie tylko niezwykle pouczającym doświadczeniem, ale i niezłą zabawą.
Treść rozszerzona
Klasa III a z Gimnazjum z Zbąszynia nakręciła prawdziwe arcydzieło filmowe opowiadające o życiu codziennym naszych przodków. Uczniowie wykonali ogromną pracę nad przygotowaniem strojów i scenografii filmowej. Przede wszystkim jednak wykazali duże poczucie humoru i odwagi wcielając się w role średniowiecznych chłopów, mnichów i wojów. Natomiast uczniowie z II klasy Gimnazjum nr 1 ze Swarzędza ze Szkoły Społecznej Fundacji Edukacji Społecznej nadesłali przepiękną Kronikę klasową, w której zamieścili swoje „średniowieczne” życiorysy. Szczególną uwagę organizatorów przyciągnęły fotografie uczniów w słowiańskich strojach.

Dla autorów tych zwycięskich prac, Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało trasy zwiedzania historycznych stolic Krakowa i Warszawy. Dzięki współpracy z działami edukacji zaprzyjaźnionych muzeów w Krakowie: Muzeum Narodowego, Muzeum Historycznego, Muzeum Etnograficznego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum Pałac w Wilanowie, zwycięskie klasy uczestniczyły w specjalnie dla nich przygotowanych lekcjach muzealnych. W Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie zwiedzanie rozpoczęło się od dyskusji nad życiem codziennym nie sprzed 1000 lat a sprzed 100. Podczas zajęć okazało się, że te same wartości, takie jak miłość i rodzina są wspólne zarówno nam żyjącym jak i naszym przodkom.

Wycieczki odbyły się 1 czerwca 2012 r., zgodnie z życzeniem zwycięskich klas. Czas spędzony w tych miastach oraz informacje zdobyte podczas zajęć edukacyjnych z pewnością zachęciły młodzież do odkrywania historii. A dzięki uprzejmości i zaangażowaniu edukatorów z warszawskich i krakowskich muzeów, było to bardzo interesujące doświadczenie. Muzeum Początków Państwa Polskiego już zapowiada, że we wrześniu ruszy kolejna edycja konkursu „Dodaj Mieszka do znajomych”.

Magda Robaszkiewicz
Muzeum Początków Państwa Polskiego