„Ocalić od zapomnienia” w Kłecku
Dodane przez admin dnia Lipiec 03 2012 17:00:00
Od 1 czerwca bieżącego roku w Kłecku trwały zapisy uczestników projektu „Ocalić od zapomnienia”, w ramach którego wchodzą warsztaty z fotografikiem Jerzym Andrzejewskim a także dokumentacja ciekawych wydarzeń i miejsc na terenie gminy Kłecko. Przed młodzieżą w wieku 12 i 13 lat, bo to dla niej przeznaczona jest ta inicjatywa, drugi etap projektowy oraz niespodzianka, która została zaprezentowana podczas spotkania z dziennikarzami w biurze Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan.
Treść rozszerzona
Promocja projektu „Ocalić od zapomnienia” została sfinansowana przez program Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Światowid. Działania nagłaśniające rozpoczęły się od konferencji prasowej 16 maja 2012 roku a następnie informacja o projekcie została zamieszczona na stronie internetowej Gminnego Centrum Informacji w Kłecku. Wywieszone zostały także plakaty informujące o naborze uczestników do projektu.

Następnie, podpisana została umowa o współpracy partnerskiej między Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan a gminą Kłecko. Zakupiono dwa aparaty fotograficzne i drukarkę oraz materiały niezbędne do realizacji. Młodzież została podzielona na dwie grupy po 20 osób. Od 22 do 27 czerwca trwały warsztaty ze znanym gnieźnieńskim fotografikiem, Jerzym Andrzejewskim, które znacząco przyczyniły się w procesie rozwinięcia sprawności i umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym oraz programami graficznymi nieodzownymi do cyfrowej obróbki zdjęć.

Ponadto, uczestnicy poznali tajniki wykonania ciekawych fotografii. Po każdym wyjściu plenerowym omawiano wykonane zdjęcia oraz zwracano uwagę na to, w jaki sposób każda fotografia jest wykonana - korygowano błędy i niedociągnięcia. Jak przyznają organizatorzy projektu, uczestnicy byli zachwyceni warsztatami fotograficznymi. – To było dla nich ogromne przeżycie. Cieszy nas to, że zarówno młodzież jak i nasza strona spełnia swoje cele. Chcemy pokazać młodym ludziom, którzy często nie wiedzą co znajduje się w ich gminie, ile w tych „małych ojczyznach” jest uroku i nieodkrytego piękna. Często tak bywa, że nie zna się własnej okolicy a rozgląda się za Tunezją czy Egiptem. Stąd, warto na samym starcie w dorosłe życie poznać te miejsca – ocenia Tadeusz Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan.

Kolejnym etapem projektu będą wyjazdy plenerowe po gminie Kłecko. Odbędą się one 4 lipca i 2 sierpnia w trakcie których Krzysztof Gronikowski, pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Kłecku, przybliży historię związaną z ciekawymi miejscami na terenie miasta i gminy Kłecko jak również poda terminy wykonania poszczególnych albumów.

Po rozmowach prowadzonych z organizatorami gminnych dożynek, wystawa fotograficzna uczestników projektu zostanie wpisana w program uroczystości, co będzie dużym osiągnięciem dla dzieci. Całkowity koszt projektu wynosi 8.804 zł, w tym dofinansowanie ze Stowarzyszenia Światowid w Łubowie stanowi 6 tys zł.

Paweł Brzeźniak