„Bliżej gwiazd” wśród gwiazd!
Dodane przez admin dnia Październik 29 2012 23:00:00
Dzisiaj w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca I edycję projektu OFEK, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz UAM - eSzkoła Moja Wielkopolska. W projekcie, który ma trwać 3 lata, bierze udział 35 liceów ogólnokształcących oraz 70 gimnazjów z całej Wielkopolski.
Treść rozszerzona
W przedsięwzięciu tym uczestniczy także gnieźnieńskie II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki. W ramach tej edycji w ubiegłym roku szkolnym trzy zespoły uczniów „Piętnastki” brały udział w przygotowaniu i realizacji następujących projektów: „But to nie ocena, but to część życia” (pod opieką Kariny Domachowskiej), „Droga mleczna” (opiekun Piotr Wróblewski) oraz „Bliżej gwiazd” (opiekun Honorata Grochowska).

W ścisłym finale znalazł się projekt „Bliżej gwiazd” i to on właśnie został uznany za najlepszy z całej Wielkopolski. Projekt polegał na stworzeniu sali astronomicznej, która stanie się pomocą dydaktyczną dla uczniów, zarówno szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, jak i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz opracowaniu scenariuszy lekcji przeznaczonych dla różnych typów szkół. Sala, zlokalizowana w pomieszczeniach Gnieźnieńskiej Wyższej Szkole Humanistyczno – Menedżerskiej Milenium przy ul. Pstrowskiego, została zaprojektowana i wykonana przez 12- osobową grupę uczniów z klas 3e, 3h, 2b i 2c. Uczniowie samodzielnie wykonali niektóre pomoce naukowe oraz pozyskali sponsorów dla swojego przedsięwzięcia. W sali można zobaczyć: model Układu Słonecznego, fragment meteorytu, globus służący do wizualizacji zaćmień, fotografie mgławic, a także galileoskop, czyli rodzaj teleskopu, którego do obserwacji gwiazd używał sam Galileusz.

Zdobywcy I miejsca zostali nagrodzeni za swój pomysł, pracę i realizację projektu. Honorata Grochowska oraz wszyscy członkowie zespołu otrzymali nowoczesne laptopy Lenovo a II Liceum – tablicę interaktywną.

Drugie miejsca zajął projekt CHMiEL czyli Chmielowa Hodowla Miłych i Energicznych Licealistek z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Wolsztynie, natomiast trzecie –„H2Obłędni - czyli zawodowo o wodzie" – Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu. Wyróżniono również pracę „Niesione wiatrem" - uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Kazimierza Kurpińskiego w Lesznie.

Młodzież z „Dąbrówki” po raz kolejny udowodniła, że sukces jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko trochę kreatywności, talentu i wiele godzin pracy.

Anna Kurzeja-Pluta
rzecznik prasowy II LO w Gnieźnie

Na ten temat:
Pierwsza gnieźnieńska Sala Astronomiczna otwarta!
Pójdą w ślady Kopernika i Galileusza