Na szlaku Gniezno – Magdeburg
Dodane przez admin dnia Czerwiec 24 2012 15:00:00
Blisko pięćdziesięciu pielgrzymów z Niemiec i Polski wyruszyło na szlak pątniczy z Gniezna do Magdeburga. Modlitewne ekumeniczne wędrowanie potrwa tydzień. Tegoroczna pielgrzymka jest jubileuszowa – dziesiąta. Wszyscy jej uczestnicy otrzymali na drogę błogosławieństwo od Prymasa Polski Józefa Kowalczyka.
Treść rozszerzona
Dziesiąty raz na trasę pątniczą wyruszyli katolicy z Polski i ewangelicy z Niemiec. To ekumeniczne wędrowanie na trwałe wpisało się w kalendarz europejskiego pielgrzymowania. W tym roku grupa blisko 50 pątników wyruszyła z Gniezna, by zakończyć pielgrzymowanie, za tydzień w sobotę w magdeburskiej katedrze. Będą szli pieszo oraz skorzystają ze środków komunikacji publicznej.

W Gnieźnie, pielgrzymkę poprzedziła msza święta ekumeniczna, której przewodniczył Prymas Polski Józef Kowalczyk. Podczas nabożeństwa, proboszcz parafii katedralnej ks. Kan. Jan Kasprowicz w homilii odniósł się do ekumenizmu, który bardzo zbliża do siebie chrześcijan. Takie wspólne przeżywanie wiary w Boga zbliża ze sobą katolików i ewangelików.

We mszy świętej wziął udział prezydent Gniezna Jacek Kowalski. Wręczył on głównym animatorom i organizatorom pielgrzymki, jakimi są pastor Justus Werdin i ks. Jan Kwiatkowski Medale Milenijne. Na koniec mszy świętej Prymas Polski udzielił pątnikom specjalnego błogosławieństwa. Kolejna pielgrzymka za rok. Wtedy rozpocznie się ona w Magdeburgu, a zakończy w Gnieźnie.

Maciej Maciejewski

Na ten temat:
„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”