„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”
Dodane przez admin dnia Czerwiec 23 2012 18:00:00
Pod takim hasłem odbędzie się już 10. edycja polsko – niemieckiej pielgrzymki ekumenicznej z Gniezna do Magdeburga. Przed wyruszeniem w trasę, grupa kilkudziesięciu osób została przywitana przez Dariusza Pilaka, starostę powiatu gnieźnieńskiego przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Następnie, na dziedzińcu urzędu dokonano wspólnego zasadzenia symbolicznej róży przywiezionej z Niemiec.
Treść rozszerzona
W pierwszej pielgrzymkowej edycji udział wzięli Niemcy, jednak wraz z upływem czasu, do tego projektu zachęceni zostali również Polacy. W tegorocznej wędrówce udział bierze ok. 50 uczestników, pośród których znajdują się zarówno przemysłowcy, naukowcy jak i ludzie bezpośrednio związani z Kościołem. Pielgrzymi będą się poruszali pieszo a częściowo publicznymi środkami lokomocji. Na ich trasie znajdują się m.in. Ostrów Lednicki, Puszcza Zielonka, Poznań oraz Berlin. Pielgrzymka ma zakończyć się 30 czerwca w Magdeburgu.

Opiekunem wędrowników jest ks. Jan Kwiatkowski, który przyznaje, iż naczelnym zadaniem pielgrzymki jest budowanie polsko-niemieckich relacji. – Mamy świadomość tego, że w pewnych dziedzinach te relacje są nadszarpnięte, jednakże chcemy iść naprzód i budować je, ale niekoniecznie od zera. Poprzez odwoływanie się do doświadczenia wiary, do jednego ducha, chcemy z odwagą patrzeć w przyszłość. Odwołujemy się do wędrówki cesarza niemieckiego Ottona III, w trakcie której istniało wzajemne zaufanie do ludzi, którzy tutaj mieszkają – ocenił ks. J. Kwiatkowski.

Jedną z idei pielgrzymki jest coroczne odwiedzanie innych miejsc a tym samym – poznawanie nowych ludzi. Tym razem, grupa wędrowników przybyła do Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, gdzie przywitał ich Dariusz Pilak, starosta powiatu gnieźnieńskiego, który nie krył zadowolenia z tej inicjatywy. - Już od kilku lat mamy współpracę z miastem Magdeburg. Pielgrzymka jest inicjatywą oddolną, ale ładnie wkomponowującą się w naszą współpracę. Wielokrotnie podkreślałem, że ta współpraca jest nie tylko pomiędzy Urzędem Miasta Magdeburg i Starostwem Powiatowym w Gnieźnie. Przestrzeni jest bardzo dużo a jednym z tych elementów jest właśnie ten wymiar pielgrzymki, gdzie te osoby, które dzisiaj przybyły do Gniezna ze strony niemieckiej, swoją dużą aktywność wykazują niejednorazowo. Przybywają tutaj już po raz dziesiąty, pochylają się nad sprawami historycznymi, związanymi z życiem społecznym, rolą człowieka w dzisiejszym wymiarze świata, kraju, małych społeczności, ale także Europy – przyznał D. Pilak.

Swoistym darem strony niemieckiej dla Starostwa Powiatowego w Gnieźnie była róża „Pielgrzym”, która dla ewangelików symbolizuje ogród, a więc lokalizację, w której ludzie spotykają się ze sobą, wymieniają poglądy, słowem – stają się sobie nieco bliżsi.

Róża została posadzona na dziedzińcu urzędu i swoim wyjątkowym zapachem podbiła serce polskiej strony. Obok róży znajduje się tabliczka informacyjna z tekstem następującej treści: „ Róża symbolizująca Polsko – Niemiecką Pielgrzymkę Ekumeniczną Szlakiem Ottona III Gniezno – Magdeburg, znak wspólnego tworzenia ogrodów braterstwa i zaufania na zgliszczach trudnej historii polsko-niemieckiej”. Co ciekawe, taka sama róża została także ofiarowana w przeszłości w innych miejscach na terenie Gniezna - przy plebanii katedralnej oraz przy Kurii Metropolitalnej a także na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Paweł Brzeźniak