Jak najlepiej poznać historię?
Dodane przez admin dnia Maj 24 2012 18:00:00
Najlepiej rozmawiając z jej naocznym świadkiem. Taką okazję dał nam projekt edukacyjny przygotowany przez IPN w Warszawie: „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbruck”. Uczniowie poznają losy byłych więźniarek obozu w Ravensbrück, uczą się technik dokumentowania relacji świadków historii w formie notacji historycznej oraz sztuki ich prezentowania, rozwijając przy tym wiele ważnych umiejętności.
Treść rozszerzona
W marcu tego roku miałyśmy możliwość uczestnictwa w warsztatach filmowych w Warszawie. Nauczyły nas one jak profesjonalnie przeprowadzać notację-wywiad ze świadkami historii. Kolejnym etapem było nawiązanie kontaktu z Ravensbruczanką. Poznałyśmy Panią Stefanią Bajer, więźniarkę polityczną obozów koncentracyjnych: Ravensbrück Nr 56384, Neuengamme Nr 6362 – podobóz Salzgitter–Bad i Bergen-Belsen. Na wywiad pojechałyśmy do Poznania.

Pierwsze wrażenie przerosło nasze oczekiwania. Po kimś, kto przeżył obóz koncentracyjny nie spodziewałyśmy się takiej otwartości i pogody ducha. Mimo tak traumatycznych przeżyć, Pani Stefania opowiadała ze szczegółami o swojej obozowej przeszłości. Przedstawiła nam jak wielką wartość w trudnych momentach miała i ma przyjaźń. To właśnie dziki przyjaciółkom udało się jej przeżyć obóz. Nie bez znaczenia była też wiara w Boga i hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Najbardziej niezwykłe jednak jest to, że Panie przyjaźnią się po dziś dzień.

Podczas kręcenia notacji nie brakowało wzruszających momentów. Jednym z nich ,była chwila, kiedy zapytałyśmy Panią Stefanię, dlaczego zechciała nam opowiedzieć swoją historię? Usłyszałyśmy: „Jestem to winna moim koleżankom, które tam zostały”.

W czerwcu czeka nas jeszcze prezentacja filmu w Warszawie. Wierzymy, że ten film, to taka mała „cegiełka” historii. Nakręcenie tego filmu dało nam świadomość, że na nas młodych spoczywa obowiązek Pamiętania i upowszechniania historii wcale nie tak odległej . Wiele się nauczyliśmy od pani Stefanii. Lekcja historii, której nam udzieliła, zapadła w nasze serca i pamięć.

Nie udałoby nam się jednak nakręcić notacji bez pomocy Dyrekcji I LO, Pań Beaty Kozłowskiej oraz Agnieszki Białas, którym z tego miejsca serdecznie dziękujemy.

Sara Langner
Weronika Kotońska
Monika Fifer

(I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie)