D. Pilak: - Jesteśmy powiatem jedynym w swoim rodzaju, czyli „Tu powstała Polska”
Dodane przez admin dnia Maj 22 2012 17:45:00
Od początku stycznia 2011 roku Starostwo Powiatowe w Gnieźnie realizuje projekt „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego powiatu gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski”. Jednym z zadań projektu jest opracowanie i wydanie kompletu książeczek ,,Kultura Piastów dla dzieci’’ oraz promocyjnych plakatów edukacyjnych. Szczegóły inicjatywy zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.
Treść rozszerzona
Projekt „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski” jest realizowany od początku stycznia 2011 roku w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie 6.1 Turystyka, schemat II – promocja i informacja turystyczna. Wartość projektu na etapie jego opracowywania została oszacowana na poziomie 1 365 361 zł, z czego wysokość unijnego dofinansowania wynosi 85%. Projekt powiatu gnieźnieńskiego został oceniony przez Komitet Oceny Projektów, składający się z niezależnych ekspertów w dziedzinie turystyki, jako najlepszy w całym regionie, co zaowocowało pierwszym miejscem na liście projektów zarekomendowanych do dofinansowania przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Projekt składa się z kilku zadań, które będą realizowane do końca września 2013 roku.

Jak przyznał Dariusz Pilak, starosta powiatu gnieźnieńskiego, projekt był bardzo pożądany w naszym regionie. – Powiem szczerze, że brakowało nam takiej inicjatywy. Myślę tutaj o całej sytuacji kulturowo – tożsamościowej, którą chcemy propagować i pokazywać jako powiat gnieźnieński. Jesteśmy powiatem jedynym w swoim rodzaju, który może powiedzieć że to właśnie tutaj, na naszym terenie, w Gnieźnie i okolicznych gminach, Polska autentycznie powstała. My o tym wiemy, ale są to słowa skierowane do mieszkańców Polski, Europy i świata, do tych, którzy odwiedzają nasze tereny – stwierdził D. Pilak.

Jednym z zadań projektu jest opracowanie i wydanie czterech rodzajów książeczek ,,Kultura Piastów dla dzieci’’ oraz czterech rodzajów promocyjnych plakatów edukacyjnych spójnych tematycznie z książkami: 1. Zjazd Gnieźnieński i pierwsza koronacja 2. Piastowska architektura monumentalna 3. Życie w grodzie 4. Pancerni i tarczownicy. Książeczki oraz plakaty trafią do ponad 14 tys. szkół podstawowych w całej Polsce. Prace nad przygotowaniem plakatów edukacyjnych zostały właśnie zakończone. Zgodnie z założeniami projektu plakaty mają trafić do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, jako materiał pomocniczy do nauki historii. Zostało wydrukowanych 60 tys. sztuk plakatów, po 15 tys. sztuk z każdego rodzaju. Każda szkoła podstawowa w Polsce otrzyma w prezencie od gnieźnieńskiego samorządu powiatowego zestaw 4 plakatów.

Autorem plakatów (zarówno w zakresie opracowania tekstów, jak i wykonania rysunków) jest gnieźnieński artysta - plastyk Jarosław Gryguć. – W tej części edukacyjnej mamy unikalną szansę na dotarcie z prawdą o początkach polskiej państwowości do sporej rzeszy Polaków. Chociażby na plakatach, które będą w każdej szkole w Polsce, przez co uczniowie będą mieli szanse zapoznać się z tymi treściami. Są to informacje zaprezentowane z naszego, sprawdzonego, gnieźnieńskiego punktu widzenia – przyznał J. Gryguć.

W aspekcie skutecznego kolportażu plakatów, Starostwo pozyskało do współpracy Elżbietę Walkowiak, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Projekt zakłada kolportaż plakatów do siedzib 16 kuratorów oświaty. Równolegle zostanie przeprowadzona akcja e-mailingowa do ponad 14 tys. szkół podstawowych w Polsce. Ostateczny odbiór plakatów ma się odbywać w kuratoriach. Szkoły zlokalizowanie na terenie powiatu gnieźnieńskiego prawdopodobnie otrzymają zestaw plakatów bezpośrednio ze Starostwa. O przeprowadzonej akcji ‘plakatowej’ zostanie również poinformowane Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz inne instytucje kulturalne a także punkty informacji turystycznej w Gnieźnie i w Poznaniu. Plakaty trafiły już do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

Nadzór merytoryczny w zakresie odbioru wykonanych prac sprawowała kilkuosobowa komisja w składzie: Robert Andrzejewski, wicestarosta gnieźnieński; Jacek Wrzesiński, kierownik grodu w Grzybowie/Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przewodniczący Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski; Tomasz Janiak, archeolog, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie; Agnieszka Rzempała – Chmielewska, kierownik projektu, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Aleksandra Kuźniak, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Plakaty otrzymały również pozytywną recenzję uznanego mediewisty, prof. dr hab. Andrzeja Wyrwy, Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Paweł Brzeźniak