Ostrów Lednicki z Sybillą 2011!
Dodane przez admin dnia Maj 21 2012 15:00:00
Na uroczystej gali w sali balowej Łazienek Królewskich w Warszawie odbyło się zakończenie XXXII Edycji Konkursu na Wydarzenia Muzealne Sybilla 2011. Główną Nagrodę Jury w kategorii „wystawy etnograficzne i archeologiczne” otrzymało Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za wystawę „Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza”. Organizatorem tegorocznej Edycji był Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i Łazienki Królewskie w Warszawie.
Treść rozszerzona
Celem konkursu było uhonorowanie najciekawszych projektów ze wszystkich dziedzin działalności muzealnej, wyrażenie uznania dla pracy twórców i realizatorów dokonań muzealnych oraz upowszechnianie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych.

Spośród 180 zgłoszeń w ramach 10 kategorii, 12 osobowe Jury, w którym zasiądą wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury powołani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowało do Nagrody 32 projekty.

W kategorii „wystawy etnograficzne i archeologiczne” nominowano: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za wystawę „Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza”, Muzeum Historii Katowic za wystawę „Dom lalki. Rzeczywistość w miniaturze”, Muzeum Narodowe w Gdańsku za wystawę „Etnoinspiracje” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie za wystawę „Na wysokiej połoninie. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce”.

Spośród nominowanych wystaw Główną Nagrodę Jury przyznało Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Statuetkę Sybilli 2011 i dyplom Laureata z rąk prof. Małgorzaty Omilanowskiej, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Jana Skuratowicza, przewodniczącego Jury i prof. Piotra Majewskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków odebrał prof. Andrzej M. Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i towarzyszący mu twórcy nagrodzonej wystawy: dr Janusz Górecki (autor scenariusza) i Wojciech Kujawa – projektant aranżacji.

Po nominacjach z lat 2001 i 2009 oraz Grand Prix Sybilla 2010 za „projekt ratowania i konserwacji srebrnego naszyjnika z katorgami z przełomu X/XI wieku” to już druga (!) statuetka dla Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

(o-red/mppnl)