Gnieźnieńska Noc Muzeów z nagrodą w tle!
Dodane przez admin dnia Maj 19 2012 21:30:00
Prawdziwe tłumy nawiedzają dzisiaj Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie , a związane to jest z trwającą właśnie Nocą Muzeów. Największym zainteresowaniem przybyłych do gmachu muzeum przy ul. Kostrzewskiego cieszyła się nowa ekspozycja stała „Początki państwa polskiego” w trakcie której można obejrzeć trzy filmy zrealizowane w systemie 3D. Dzisiejsza Noc Muzeów jest dla gnieźnieńskiej placówki szczególna, ponieważ wczoraj otrzymała ona nagrodę ministra kultury Sybilla 2011.
Treść rozszerzona
Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Początków Państwa Polskiego rozpoczęła o godz. 17.00 potrwa do północy. - Tłok jest dzisiaj ogromny i bardzo się z tego powodu cieszymy. Przede wszystkim pokazujemy naszą nową stałą wystawę „Początki państwa polskiego” z narracją filmową w technologii 3D. Oprócz tego mamy mnóstwo atrakcji dla naszych milusińskich. Dla osób dorosłych, jak i dla dzieci mamy też wczesnośredniowieczny obóz tutaj na placu przy muzeum. Są zajęcia edukacyjna oraz oprowadzanie w wykonaniu kuratorów naszych wystaw, m.in. „Polska około roku 1000” - mówi Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego. - Jest też pokaz filmu w reżyserii Jana Rybkowskiego „Gniazdo” z roku 1974 z wielką rolą Wojciecha Pszoniaka jako Mieszka I – dodaje.

Największym zainteresowaniem przybyłych na tę jedyną w roku Noc w muzeum cieszyła się nowa ekspozycja stała „Początki państwa polskiego”. By móc zobaczyć zgromadzono na niej ponad 400 eksponatów, w tym w dużej części oryginalnych zabytków z okresu wczesnego średniowiecza, trzeba była stać w długiej kolejce oczekując ponad 30 minut na możliwość obejrzenia tej ekspozycji.

Ogromne wrażenie, szczególnie na zwiedzających ze starszego pokolenia, robiły ważne elementy tej wystawy, czyli trzy filmy zrealizowane w technice 3D. Ukazują one m.in. relacje rozgrywające się między postaciami historycznymi: Mieszkiem I, Bolesławem Chrobrym, św. Wojciechem i cesarzem Ottonem III. Bohaterami wielu scen są również wojowie, w których wcielili się członkowie Grupy Wojów Słowiańskich „Jantar”.

Atrakcją Nocy było też to, że po obejrzeniu wojów na ekranie, po chwili można było ich zobaczyć na placu , gdzie drużyna ta rozbiła swój obóz i pokazywała przybywającym dawne rzemiosło.

Miłośnicy historii chętnie oglądali wystawy, ale też odnowione przestrzenie Muzeum gdzie prezentowane są ekspozycje: „Polskę około roku 1000”, „Gniezno w dawnych wiekach”, „Piastów malowane dzieje”, „Broń w dawnej Polsce”. Spory ruch towarzyszył także stanowisku, gdzie można było przyjrzeć się konserwacji np. monet.

- Na dzisiejszą Noc przygotowaliśmy również ofertę edukacyjną dla najmłodszych. Jest stworzona dla nich specjalna ścieżka zwiedzania Muzeum. Są warsztaty malowania kafli średniowiecznych oraz wspólne odtwarzanie fragmentu ulicy z pięknymi kamienicami z czasów XIX-wiecznego Gniezna – mówi Magdalena Robaszkiewicz z Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Na finał Nocy Muzeów – o północy – odbędzie się bitwa przy pochodniach opowiadająca o czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Noc Muzeów z Sybillą tle!
Dzisiejsza Noc w Muzeum Początków Państwa Polskiego była wyjątkowa także z innego powodu. Otóż 24 godziny przed tą „nocną podróżą w przeszłość”, Muzeum otrzymało statuetkę Sybilli – najważniejszego wyróżnienia w polskim muzealnictwie. Gnieźnieńska placówka otrzymało tę nagrody w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za prace nad zespołem niezwykle cennych rzeźb średniowiecznych. W efekcie prac rzeźby odzyskały swój pierwotny, gotycki wyraz. Eksponaty można obejrzeć na osobnej wystawie, zwiedzając nową multimedialną wystawę 3D „Początki państwa polskiego”.

- Z tej nagrody bardzo się cieszymy, a dotyczy ona konserwacji zespołu rzeźb gotyckich, które prezentujemy w naszym Muzeum, dzięki partnerstwu zawartemu z Archidiecezją Gnieźnieńską. Wielki ukłon w kierunku ks. dyrektora Bogacza – podkreśla G. Radecki i dodaje: - Sybilla wraca do naszego muzeum po dziesięciu latach, dlatego, że poprzednią otrzymaliśmy w 202 roku. Ogólnie jest to trzecia nagroda Sybilla, którą otrzymaliśmy.

Karol Soberski

Na ten temat:
Muzeum Początków Państwa Polskiego nominowane do nagrody na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2011
„Początki państwa polskiego” w 3D!
„Polska około roku 1000”