Noc Kościołów Drewnianych w Łagiewnikach Kościelnych
Dodane przez admin dnia Maj 23 2012 15:00:00
W tym roku po raz drugi na Szlaku Kościołów Drewnianych Wokół Puszczy Zielonka odbyła się Noc Kościołów Drewnianych. Cykl koncertów muzycznych wykonanych przez znanych artystów sceny chrześcijańskiej. Organizatorem był Związek Międzygminny Puszcza Zielonka i współpracujące z nim gminy. Idea tej imprezy jest pokazanie zabytkowej architektury sakralnej, odkrywanie historii poszczególnych świątyń, które sięgają kilku wieków w sposób bardziej żywy niż tylko ich zwiedzanie. Wzorem ubiegłego roku koncerty odbyły się w trzech kościołach. W Rejowcu zagrał Tomasz Kamiński, w Węglewie Mate.O – Mateusz Otremba.
Treść rozszerzona
Na terenie gminy Kiszkowo taki koncert odbył się po raz pierwszy, a kościołem w którym zabrzmiały chrześcijańskie rytmy był kościół w Łagiewnikach Kościelnych pod wezwaniem Bożego Ciała. Noc w łagiewnickiej świątyni zaczęła się około godziny dwudziestej powitaniem wszystkich przybyłych przez ks. proboszcza Pawła Krzewińskiego. Następnie gości przywitał Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo a na końcu Tomasz Łęcki, przewodniczący Związku Międzygminnego.

Po wielu ciepłych słowach dotyczących kościołów, ich znaczenia kulturowego i historycznego rozpoczął się koncert Magdy Anioł od utworu „Nie ma nic niemożliwego”. Dużym entuzjazmem i wokalnym zaangażowaniem publiczności cieszył się bardzo wesoły i skoczny utwór dotyczący życia Jana Pawła II - „Lolek”. Jemu też był zadedykowany ponieważ w dniu koncertu mijała data 92 urodzin Największego z Polaków. Zostało zagranych kilkanaście utworów w czasie półtoragodzinnego występu. Po koncercie wójt Bąkowski oraz Przewodniczący Związku podziękowali artystom za wspinały występ.

Koniec koncertu nie był jednak końcem Nocy. Po krótkiej przerwie została przedstawiona przez Annę Frąckowiak - prowadząca tę imprezę - historia Łagiewnik Kościelnych i parafii. Było o czym posłuchać, ponieważ ta mała miejscowość ma ponad 700 letnia historię. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 17 lutego 1284 r kiedy to Książę Przemysł II nadał Łagiewniki Gosławowi dziekanowi gnieźnieńskiemu. Początkowo Łagiewniki należały do parafii w Sławnie. Dopiero na przełomie XIV i XV utworzono osobna parafię. Oprócz kościoła została także przedstawiona mała architektura sakralna parafii taka jak krzyże, figurki i przydrożne kapliczki. Niektóre z nich zdumiały słuchaczy swoja przeszłością jak ta o miejscu kaźni Polaków w czasie II wojny światowej, które odbywały się w centralnym miejscu wsi przy figurze św. Wawrzyńca. Po wojnie w 1946 postawiono tam nową figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Drugą część poświęconą historii, budowie i zabytkom kościoła prowadził Bartosz Krąkowski. Świątynia powstała w 1741 roku. Jej największym zabytkiem jest obraz z około 1630 roku Ecco Homo przedstawiający Chrystusa ubiczowanego w koronie cierniowej i purpurowym płaszczu, który znajduje się w prawym ołtarzu bocznym. Nad nim znajduje się obraz św Mikołaja, któremu też towarzyszy ciekawa legenda. Po lewej stronie w ołtarzu bocznym są obrazy św Anny i Matki Boskiej częstochowskiej.

Ołtarz główny wykonany został w stylu późnobarokowym w XVIII wiek. W górnej części znajduje się obraz św. Barbary – patronki dobrej śmierci, w dolnej natomiast większy przedstawiający Ostania Wieczerzę, naśladujący obraz Leonarda da Vinci. Na środku ołtarza znajduje się tabernakulum z żelaznym krzyżem, a po jego prawej stronie - XVIII wieczna drewniana chrzcielnica wykonana w stylu rokoko, w kształcie czaszy trzymanej przez anioła. Kościół ten posiada jeszcze jedną niesamowitą rzecz na suficie. Znajduje się tam 10 malowideł tzw panneuax. Całość malowideł składa się na obraz męczeńskiej śmierci Chrystusa, prowadzącej ku Odkupieniu i Eucharystii.

Na koniec został puszczony film o całym szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Każdy z 12 kościołów został pokrótce przedstawiony i omówiony.

Po projekcji filmu wójt Bąkowski podziękował wszystkim tym którzy przybyli i wytrzymali do późnych godzin wieczornych, księdzu proboszczowi oraz osobom prowadzącym.

Anna Frąckowiak
Bartosz Krąkowski


Fot. A. Frąckowiak, Milena Kuleczka, Włodzimierz Buczyński