Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na wystawę „Początki państwa polskiego”
Dodane przez admin dnia Maj 09 2012 13:30:00
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w trakcie swojej niedawnej wizyty w Muzeum Początków Państwa Polskiego z zainteresowaniem odniósł się do oferty gnieźnieńskiej instytucji. Z racji kadencyjności urzędu Pan Prezydent nie mógł objąć nowej wystawy stałej „Początki Państwa Polskiego” swoim Patronatem Honorowym. Skierował jednak do Muzeum i odbiorców wystawy specjalne przesłanie.
Treść rozszerzona
W przesłaniu wprowadzającym do nowej wystawy stałej Muzeum Początków Państwa Polskiego Prezydent Bronisław Komorowski podkreśla status ziemi gnieźnieńskiej jako praojczyzny współczesnej tożsamości narodowej Polaków. Przywołując na wstępie swojego listu Kronikę wielkopolską, w której po raz pierwszy w formie pisanej pojawiło się podanie o Lechu, Prezydent Komorowski pokazuje dobitnie, jak nieistotne naukowo przekazy zachowują swą magiczną siłę podtrzymującą „narodowego ducha”. Pan Prezydent wskazuje również wagę zarówno pracy naukowej, archeologiczno-historycznej, jak i wszelkich prób zachowania podań, legend związanych z początkami Polski, jako pierwotnych przejawów refleksji i świadomości narodowej.

Prezydent Rzeczypospolitej zamykając swój list zaprasza Polaków do gnieźnieńskiego Muzeum, widząc w jego działalności inspirację i konkretną bazę kształtowania współczesnego, nowoczesnego patriotyzmu opartego na wiedzy historycznej i poczuciu wspólnoty kulturowej dającej siłę do rozwoju. Przesłanie Pana Prezydenta Komorowskiego zostanie umieszczone w specjalnej gablocie w Muzeum przy wejściu na nową wystawę „Początki państwa polskiego” a także na stronie internetowej Muzeum www.mppp.pl.

Magda Robaszkiewicz
Muzeum Początków Państwa Polskiego