Para buch... Ruszyły Dni Pary!
Dodane przez admin dnia Maja 15 2013 20:00:00
Dziś wystartowała trzecia edycja Dni Pary, które potrwają 19 maja a towarzyszy im hasło „Wojna na torach!” - W tym roku, atrakcji znanych z lat poprzednich, odbywać się będą różne wydarzenia związane z historią wojskowości na kolei, działami kolejowymi i pociągami pancernymi. I choć taki pociąg nie przyjedzie to w parowozowni na specjalnym zwiedzaniu będzie można poznać ich historię i technikę, a także spotkać się z rekonstruktorami i zobaczyć pojazdy wojskowe – wyjaśnia Krzysztof Modrzejewski, organizator Dni Pary.
Treść rozszerzona
Po raz kolejny pasjonat kolejnictwa Krzysztof Modrzejewski zdołał pozyskać partnerów do swojej idei ożywiania starej parowozowni. Trzecia edycja Dni Pary plasuje imprezę na drugim miejscu wśród wszystkich eventów związanych ze starą koleją w Polsce. Jak zwykle wsparcie logistyczne i programowe dają TurKol i Instytut Rozwoju i Promocji Kolei – współorganizatorzy Dni Pary.

Dzisiaj - na inaugurację Dni Pary - od rana odbyły się Czytajki przygotowane przez Ewę Jaworską i Magdalenę Karpińską kustoszki Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Jak zwykle poprowadzono brawurowo przez nasze „panie bibliotekarki” tym razem oparte na idei podróży pociągiem poprzez polskie ważne miasta i ich legendy.

Od rana można było też podziwiać wystawę „Para – buch, koła w ruch” przygotowaną przez uczniów II LO, a przez cały dzień Krzysztof Modrzejewski oprowadzał po parowozowni zwiedzających.

Gdy już jesteśmy przy parowozowni, to Dni Pary są doskonałą okazją, by zapytać jaki los czeka gnieźnieńską parowozownię? - Obecnie parowozownia jest w takim stanie zawieszenia, bo nie jest na ten moment ani wystawiona na sprzedaż. Są tam firmy prywatne, które na miejscu działają, a takie imprezy odbywają się okazjonalnie – mówi K. Modrzejewski. - Cały czas podtrzymuję pomysł utworzenia tam muzeum, ale to nie jest tylko mówienie, to nie jest tylko jakieś przekonywanie, to także są czyny i są toczone rozmowy. To nie jest tylko tak, że przychodzimy i mówimy, że fajnie by było coś zrobić, ale to są konkretne rozmowy na temat utworzenia czegoś w parowozowni. Dopiero gdy cokolwiek będzie pewnego, coś będzie na papierze i będzie można to przedstawić, to dopiero wtedy będę mógł to pokazać. Nie chcę zapeszać, anie nie chcę kogokolwiek zniechęcać – dodaje.

Wracając do tegorocznych Dni Pary, to dziś otwarto też wystawę zdjęć Łukasza Spachacza przedstawiających właśnie parowozownię. Subtelne czarno-białe zdjęcia dobrze wpisały się w industrialną przestrzeń pomieszczeń parowozowni.

Ofertę kulturalną przygotowało też eSTeDe. Odbędą się koncerty, wystawy i plenery, malarskie ABC świadomości plastycznej Elżbiety Binkowskiej i plener fotograficzny sekcji fotograficznej eSTeDe prowadzonej przez Przemysława Degórskiego.

utro kolejne czytajki, zwiedzanie zarówno samej parowozowni, jak i niezwykle ciekawej – interaktywnej wystawy przygotowanej przez II LO. Wieczorem pokaz filmów Piotra Robakowskiego. Atrakcji nie zabraknie do niedzieli szczegóły na plakatach i na www.dnipary.pl

(JoteM)

Na ten temat:
Semafor świetlny, semafor kształtowy, zwrotnica oraz obrotnica prawie gotowe...
„Para – buch, koła – w ruch!”
Młodzież ma wiedzę o parowozowni i kolei
„Wojna na torach!”