Wieża w Dusznie stanie jeszcze w tym roku!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 30 2012 15:00:00
Prawdopodobnie do końca września tego roku odbudowana zostanie wieża widokowa w Dusznie w gminie Trzemeszno. O tym, że władze powiatu chcą ją odtworzyć informowaliśmy już w styczniu. Wówczas w budżecie na roku 2012 zapewniono na ten cel 80 tys. zł. Dzisiaj wiemy, że powiat pozyskał kolejne 102 tys. zł z przeznaczeniem na odbudowę takiej jedynej w naszym powiecie atrakcji turystycznej.
Treść rozszerzona
- Podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni zadecydowali o przekazaniu z budżetu Urzędu Marszałkowskiego kwoty 50 tys. zł z przeznaczeniem na odbudowę wieży widokowej w Dusznie, która spłonęła we wrześniu ubiegłego roku – mówi Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński.

Kolejne 52 tys. zł – jak zaznacza starosta – powiat pozyskał z ubezpieczenia wieży widokowej. - Wieża w Dusznie była i będzie atrakcją turystyczną, która już od lat jest wpisana w krajobraz powiatu gnieźnieńskiego. Myślę, że jest ona na tyle wyjątkowa, że nie każdy powiat, nie każdy region czymś takim może się pochwalić, dlatego należy ją odtworzyć – dodaje starosta. Wstępny koszt odtworzenia wieży oszacowano na 160 – 170 tys. zł.

Przypomnijmy, że punkt widokowy na Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Równocześnie jest to najwyższy punkt powiatu gnieźnieńskiego oraz czwarte wzniesienie w województwie wielkopolskim.

W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. W 1956 roku wieża spłonęła od uderzenia pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową, również drewnianą wieżę o wysokości 50 m. W późniejszym czasie została zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 m. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60 - tych XX wieku.

Wieża która spłonęła we wrześniu 2011 roku miała 12 metrów wysokości i została zbudowana w 2005 roku staraniem Powiatu Gnieźnieńskiego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Trzemeszno oraz Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”.Wieża ta była jednym z elementów Szlaku architektury drewnianej.

Sprawców lub sprawcę podpalenia wieży do dzisiaj nie wykryto.

Karol Soberski

Na ten temat:
Wieża widokowa w Dusznie zostanie odbudowana!
ILTV poleca: Tak płonęła wieża w Dusznie...
Podpalacz przyszedł o północy? Komu przeszkadzała wieża w Dusznie?
Spłonęła wieża widokowa w Dusznie! Kto ją podpalił?