Karczmarz powrócił do Waliszewa! Smok z Drachowa w niebezpieczeństwie!
Dodane przez admin dnia Październik 03 2012 15:00:00
Stało się! Po półtora roku rzeźba Karczmarza powróciła do Waliszewa. Niestety, nie jest to oryginał, który skradziono w marcu ubiegłego roku, ale kopia wykonana według oryginalnego modelu. Koszt wykonania powtórnej rzeźby wyniósł 26 tys. złotych. Tym samym rzeźba Karczmarza znalazła się ponownie na Szlaku „Śladami mitów i legend”. Niestety w niebezpieczeństwie znalazła się będąca na tym samym szlaku rzeźba Smoka z Drachowa, któremu ktoś chciał uciąć jedną z głów!
Treść rozszerzona
Jaka jest historia Karczmarza? - W ciągu ostatnich wieków, istnienie wielu karczm w Gnieźnie i najbliższej okolicy, jest potwierdzone w dokumentach. W okolicy Waliszewa była niegdyś karczma, do której w późniejszych czasach przylgnęło określenie „czerwona oberża”. Krążyły opowieści o karczmarzu, który ograbiał i mordował bogatych gości, a ich ciała zakopywał w pobliżu. Opowieści o karczmarzu mordercy narodziły się, gdy w pobliskim wyrobisku żwiru zaczęto znajdować ludzkie kości – w rzeczywistości dużo starsze, pochodzące z istniejącego tu, zbadanego przez archeologów cmentarzyska – mówi Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie i dodaje, że legenda ta została spisana przez panie Marię Chojnacką i Beatę Raszkę w publikacji z 2007 roku pt. „Lednicki Park Krajobrazowy”.

Rzeźba, którą skradziono została wykonana z brązu i postawiona 20 września 2010 roku. Kopia rzeźby także jest z brązu i wykonana z oryginalnego modelu.

Przypomnijmy, że 2 marca 2011 r. policja została poinformowana o kradzieży wspomnianej rzeźby. Z informacji policji wynikało, że nieznani sprawcy zdołali zdemontować wykonaną z brązu rzeźbę z postumentu na którym się znajdowała i ślad po niej zaginął... Sprawą tej kradzieży zajęła się policja, ale do dzisiaj nie ma żadnych oficjalnych informacji co do sprawców tej zuchwałej kradzieży.

Rzeźba Karczmarza znajduje się na Szlaku „Śladami mitów i legend”, szlaku związanym z legendami i podaniami regionalnymi, które przyczyniły się do ukształtowania państwa Polan. Na jego trasie można natknąć się na m.in. Smoka z Drachowa.

Smok z Drachowa w niebezpieczeństwie?
Skąd się wziął Smok w Drachowie? Według miejscowej legendy „…Na wzgórzu we wsi Drachowo, gmina Niechanowo, gdzie dzisiaj stoi budynek zlikwidowanej szkoły, w dawnych czasach, których nie pamiętają najstarsi mieszkańcy, mieszkał trójgłowy smok. Wśród mieszkańców budził strach i przerażenie. Porywał dziewice z okolicznych przysiółków. Nie pomagały zaklęcia i wizyty wiedźminów. Ostatecznie ze smokiem rozprawił się miejscowy bartnik, który upoiwszy bestię miodem pozbawił go życia…”.

Na pamiątkę przez pewien czas w Drachowie odbywały się festyny pszczelarskie a obecnie postawiona zostanie figura trójgłowego smoka i tablica informacyjna przy skrzyżowaniu dróg gminnej i powiatowej na placu przed budynkiem byłej szkoły podstawowej.

Ale w ostatnim okresie rzeźba smoka znalazła się w niebezpieczeństwie. Ktoś próbował zniszczyć rzeźbę! - Mogę potwierdzić, że pracownicy urzędu zauważyli, że ktoś próbował odciąć jedną z głów smoka. Na szyi smoka są widoczne wyraźne nacięcia. Na szczęście smok przetrwał, a sprawę zgłosiliśmy policji – mówi Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo.

Szlak to część projektu pod nazwą: „Zintegrowany system informacji wizualnej - szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dla Działania 6.1 "Turystyka" Schemat I "Infrastruktura turystyczna" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Karol Soberski
Fot. karczmarza: L. Olejniczak

Na ten temat:
Karczmarz powróci do Waliszewa!
Kto porwał Karczmarza z Waliszewa?