Czy Polska była silnym państwem za Bolesława Chrobrego?
Dodane przez admin dnia Kwiecień 17 2012 16:30:00
W I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie odbyły się obchody Święta Patrona – pierwszego koronowanego władcy Polski Bolesława Chrobrego. Uroczystości miały szczególny charakter ze względu na obecność znamienitych gości. Byli nimi znawcy historii średniowiecza profesorowie Jerzy Strzelczyk, Marek Cetwiński oraz Józef Dobosz. W swoich wykładach ukazali Bolesława Chrobrego jako postać nieco kontrowersyjną, która oprócz zalet i wielkich sukcesów miała także liczne wady.
Treść rozszerzona
W takim duchu utrzymana była także debata oksfordzka, w trakcie której dyskutowano, starając się odpowiedzieć na pytanie: - Czy Polska była silnym państwem za Bolesława Chrobrego? W pojedynku na argumenty starli się profesorowie Jerzy Strzelczyk oraz Marek Cetwiński oraz uczniowie klas akademickich – Martyna Górna, Agata Pawlak, Maciej Elantkowski oraz Jakub Smarzyński. W ciekawej i pełnej niezwykle elokwentnych wypowiedzi profesorów i uczniów debacie, ukazano osiągnięcia Bolesława Chrobrego takie jak: Zjazd Gnieźnieński, nabytki terytorialne czy koronacja. Zwrócono uwagę na wady władcy takie jak porywczy charakter, nadmierne egzekwowanie postów czy rozwiązłość.

W trakcie uroczystości, w której brali udział także uczniowie z Gimnazjum im Bolesława Chrobrego w Łubowie oraz Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie degustowano potrawy średniowieczne, przygotowane przez uczniów I LO. Nie zabrakło podpłomyków, chleba ze smalcem, żurku, ciast drożdżowych i innych smakowitości.

W drugiej części uroczystości zaprezentowana została humorystyczna scenka historyczna pt Zjazd Gnieźnieński. Nagrodzono także uczniów w liczne odbywających się konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Zwieńczeniem uroczystość było podpisanie porozumienia o współpracy naukowej pomiędzy Wydziałem Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie.

Uroczystość przygotowali nauczyciele historii I LO w Gnieźnie – Ewa Mundt , Maria Magdalena Nowak oraz Marcin Ostaszewski. Po uroczystości uczniowie klas akademickich uczestniczyli w warsztatach z historii średniowiecza. Wpisujące się ceremoniał najstarszej w Gnieźnie szkoły ponadgimnazjalnej Święto Patrona stanowiło po raz kolejny okazję do zgłębienia tajników minionych dziejów w których kształtowały się zręby polskiej państwowości.

Ewa Mundt
nauczyciel historii I LO w Gnieźnie