„Początki państwa polskiego” w 3D!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 12 2012 20:00:00
Najnowsze zdobycze technologiczne są bardzo efektowne, zwłaszcza kiedy są łączone z dużymi projektami promującymi dziedzictwo kulturowe. Tak jest w przypadku otwartej dzisiaj wystawy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zatytułowanej „Początki państwa polskiego”, w której wykorzystano filmy prezentowane w technice 3D.
Treść rozszerzona
Tytuł najnowszej wystawy MPPP w Gnieźnie w sposób świadomy nawiązuje do prezentacji z 1983 roku, w której po raz pierwszy w Polsce zastosowano techniki multimedialne. Innowacyjność nowej wystawy polega na przedstawieniu tematu początków państwa polskiego z perspektywy trzech haseł: Państwo, Źródła i Kultura. Wystawie przyświecają dwie metody prezentowania dziejów historycznych. Pierwszą z nich jest „oral history” a więc historia mówiona a druga to „personal history”, która dotyczy historii osób.

Jednym z nadrzędnych celów wystawy jest podkreślenie roli Wielkopolski a zwłaszcza Gniezna w procesie budowania państwowości polskiej. Ponadto, podkreślone jest znaczenie dążenia Mieszka I do kręgu cywilizowanych państw zachodnich, które było możliwe dzięki przyjęciu chrztu. Na wystawie można obejrzeć ponad 400 zabytków z epoki, które nawiązują zarówno do działalności rzemieślniczej, ale także kulturalnej czy też religijnej. Wystawa posiada kilka wersji językowych (niemiecką, angielską, francuską i rosyjską) a także specjalne opisy wybranych obiektów w języku Braille'a.

Opisu perełek nowej wystawy dokonał Tomasz Janiak, pracownik MPPP w Gnieźnie, który jest autorem wystawy wraz z Gerardem Radeckim, dyrektorem muzeum oraz Dariuszem Stryniakiem, pracownikiem muzeum. – Spośród zgromadzonych precjozów podkreśliłbym znaczenie noża liturgicznego do krojenia chleba, który został wykopany na terenie wyspy Ostrów Lednicki - pochodzi on z samych początków Kościoła w Polsce. Ponadto, posiadamy nakładkę głowicy miecza wykonaną prawdopodobnie z kości słoniowej, która jest pokryta plecionką w stylu skandynawskim. Wart podkreślenia jest fakt, że spośród czterech złotych zabytków wykopanych na wyspie Ostrów Lednicki, jeden jest elementem naszej wystawy – zaznaczył T. Janiak.

Krótkie filmy przygotowane w technice 3D opowiadają m.in. o bitwie pod Cedynią, o chrzcie i panowaniu Mieszka I, przybyciu cesarza Ottona III do Gniezna a także o koronacji Bolesława Chrobrego. Na otwarciu wystawy obecny był odtwórca postaci Mieszka I, w którą wcielił się Albert Kiszkurno z Organizacji Pokazów Historycznych „Jantar”. Jak przyznał główny bohater filmu, praca na planie wymagała dużego zaangażowania i skupienia. – Wszystkie moje zadania wymagały takiej samej pracy, w której należało mieć na uwadze plastyczność i czujność. Nie zaskoczę chyba stwierdzeniem, że najwięcej wysiłku wymagały sceny bitewne, bowiem chcieliśmy jak najwierniej oddać klimat tamtych czasów. Podobnie jak państwo, jestem ciekawy efektu tego filmu w 3D, bowiem jeszcze nie miałem okazji obejrzeć tego dzieła – przyznał A. Kiszkurno.

Spore znaczenie w prezentowanych filmach odgrywają wypowiedzi znanych autorytetów z dziedziny badań nad polskim średniowieczem. Wśród nich znaleźli się: prof. Zofia Kurnatowska (archeolog), prof. Jerzy Strzelczyk (historyk) oraz prof. Jarosław Jarzewicz (historyk sztuki). To grono znawców służyło swoimi konsultacjami również przy produkcji filmów, które porządkują narrację wystawy i stanowią uzupełnienie prezentowanych na niej zabytków.

Podczas otwarcia wystawy odczytano list od Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który pogratulował pracownikom muzeum nowej inicjatywy, której zadaniem jest przypominanie o prawdzie o początkach państwowości polskiej.

Gośćmi specjalnymi otwarcia wystawy byli: Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk, Lech Dymarski, przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Marek Roman, przedstawiciel Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Jacek Kowalski, prezydent Gniezna, Maria Kocoń, przewodnicząca Rady Miasta Gniezna i Dariusz Pilak, starosta powiatu gnieźnieńskiego.

Paweł Brzeźniak