„Piękna Helena” ostatni raz w Gnieźnie
Dodane przez admin dnia Kwietnia 14 2012 13:00:00
Choć do Dni Pary (odbędą się od 7 do 13 maja) jeszcze sporo czasu, miłośnicy kolejnictwa mieli dziś nie lada atrakcję. Być może po raz ostatni na peron 3 wjechała legendarna lokomotywa parowa „Piękna Helena”. Prowadziła pociąg specjalny „Piernik” z Poznania do Torunia. Postój w Gnieźnie był wydarzeniem szczególnym - kilkuset turystów miało okazje zwiedzić ostatnią w Europie tego typu parowozownię. Oprowadzał inicjator zbliżających się Dni Pary Krzysztof Modrzejewski.
Treść rozszerzona
Warto nadmienić, że wbrew opinii tych, którzy nie widzą potrzeby ratowania obiektu wśród turystów, którzy przyjechali specjalnie do Gniezna by zobaczyć „Piękną Helenę” i unikatową parowozownię przybyło kilkadziesiąt osób z Wielkiej Brytanii.

Czy zapowiadanie przez organizatorów Dni Pary będą ostatnimi? To pytanie retoryczne, zwłaszcza, że imprezę wspiera Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, Starostwo Powiatowe a organizacyjne i artystycznie Centrum Kultury eSTeDe a Miasto Gniezno pozostaje obojętne. - Ten pociąg jeszcze nie odjechał, dlatego liczymy na współpracę – mówił Krzysztof Modrzejewski młody człowiek, który walczy parowozownia nie odeszła w zapomnienie.

Jarek Mixer Mikołajczyk