„Francois” w Gościeszynie
Dodane przez admin dnia Październik 02 2012 14:00:00
O tej unikatowej produkcji informowaliśmy na naszych łamach 27 lipca. Teraz nastąpiło zwieńczenie tego dzieła. Mowa o filmie „Francois” zrealizowanym przez Gnieźnieńską Grupę Filmową pod kierunkiem Piotra Robakowskiego. Prapremiera tego obrazu odbyła się w Gościeszynie.
Treść rozszerzona


Dwa francuskie akcenty
W samo południe, 30 września odsłonięto i poświęcono tablicę na mogile francuskiego żołnierza, który zginął w 1812 roku. Mogiła znajduje się w Lasach Królewskich na terenie nadleśnictwa Gołąbki. Odsłonięcia tablicy dokonał Konsul Honorowy Republiki Francji prof. Tomasz Schramm oraz Józefa Błajet (fundatorka tablicy), przewodnicząca Rady Powiatu Żnińskiego. Obecni byli także Rafał Spachacz, zastępca prezydent Gniezna oraz przewodniczący Rady Gminy Rogowo - Ryszard Kawka. Uroczystość była poprzedzona mszą św. sprawowaną w kościele parafialnym. Inicjatorami tego wydarzenia podobnie jak w ubiegłym roku byli Barbara Michalewicz, Zbigniew Karasiewicz, Krzysztof Zalaszewski.

Prapremiera „Francois”
Po tym wydarzeniu Gnieźnieńska Grupa Filmowa zaprezentowała swój nowy film „ Francois”, którego scenariusz został oparty na podstawie przekazów i legend, które opowiadają o losach żołnierza spoczywającego w leśnej mogile. Był to pokaz przedpremierowy. Wyświetlono też drugi film - Kulisy powstawania „Francois”.

Projekcja odbywała się przy zapełnionej po brzegi sali gimnastycznej szkołi w Gościeszynie. Oba filmy przyjęto owacjami. Wart podkreślenia jest fakt, że w filmie rolę woźnicy grał jeden z mieszkańców Gościeszyna.

Gnieźnieńska Grupa Filmowa stworzyła film „Francois” dla upamiętnienia mieszkańców okolicznych wiosek, którzy od 200 lat dbają o leśną mogiłę.

(o-red/pr)

Na ten temat:
Jest to opowieść o cierpieniu, miłości, ale też o tęsknocie za domem”

Zapowiedź filmu:
„François”