Wieża widokowa w Dusznie zostanie odbudowana!
Dodane przez admin dnia Styczeń 26 2012 18:00:00
Noc z 15 na 16 września 2011 roku zapadła w pamięć wielu mieszkańców gminy Trzemeszno. Właśnie wówczas na skutek podpalenia spłonęła 12-metrowa – postawiona w 2005 roku - wieża widokowa w Dusznie. I już wówczas pojawiały się pytania, czy zostanie ona odbudowana. Przez kolejne miesiące nie było na to pytanie odpowiedzi. Do dzisiaj.
Treść rozszerzona
Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego – w trakcie głosowania autopoprawki do budżetu powiatu na rok 2012 – okazało się, że Zarząd Powiatu zapisał w budżecie 80 tys. zł na odbudowę wieży widokowej w Dusznie w gminie Trzemeszno. Jeśli powiat pozyska drugie 80 tys. zł wówczas wieża zostanie odbudowana, a turyści ponownie będą mogli „z góry” podziwiać piękno ziemi gnieźnieńskiej.

Trochę historii
Przypomnijmy, że punkt widokowy na Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Równocześnie jest to najwyższy punkt powiatu gnieźnieńskiego oraz czwarte wzniesienie w województwie wielkopolskim.

W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. W 1956 roku wieża spłonęła od uderzenia pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową, również drewnianą wieżę o wysokości 50 m. W późniejszym czasie została zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 m. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60 - tych XX wieku.

Wieża która spłonęła we wrześniu 2011 roku miała 12 metrów wysokości i została zbudowana w 2005 roku staraniem Powiatu Gnieźnieńskiego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Trzemeszno oraz Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”.Wieża ta była jednym z elementów Szlaku architektury drewnianej.

Będzie odbudowana!
- Dlaczego Zarząd Powiatu zdecydował się na odbudowę wieży? - zapytaliśmy starostę. - Dlatego, że jest atrakcją turystyczną, która już jest wpisana od lat w powiecie gnieźnieńskim, lokowana w mapach, gdzieś wpisana w regionie wielkopolskim jako atrakcja. Myślę, że wyjątkowa na tyle, że nie każdy powiat, nie każdy region czymś takim może się pochwalić. A po drugie, w tym miejscu już od dziesięcioleci tego typu wieże były. Oczywiście one w różny sposób kończyły swoją żywotność. Chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby ta wieża została odbudowana przy współudziale środków zewnętrznych z Urzędu Marszałkowskiego i przy współpracy z gminą Trzemeszno. I mam nadzieję, że doprowadzimy to do szczęśliwego końca, czyli do odbudowy – mówi Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński. - Ta odbudowa będzie możliwa, jeśli pozyskamy 50- procent środków zewnętrznych. To bowiem, co zabezpieczamy w budżecie powiatu to nie jest cała wartość tej inwestycji ale będziemy wnioskować do marszałka aby udało się to zrealizować – dodał.

Łączny koszt odbudowy to 160 tys. złotych.

Karol Soberski

Na ten temat:
ILTV poleca: Tak płonęła wieża w Dusznie...
Podpalacz przyszedł o północy? Komu przeszkadzała wieża w Dusznie?
Spłonęła wieża widokowa w Dusznie! Kto ją podpalił?