Spotkanie miłośników historii i turystyki
Dodane przez admin dnia Grudzień 16 2011 12:00:00
Z inicjatywy redakcji portalu turystycznego PiastowskaKorona.pl wczoraj wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyło się spotkanie miłośników historii i turystyki naszego regionu. Celem spotkania było zintegrowanie miłośników historii i turystyki tego regionu oraz próba przywrócenia pamięci wielu zapomnianych epizodów z historii tej ziemi a także pochylenie się nad zdarzeniami, które dotychczas nie zostały wyjaśnione. Inicjatorzy spotkania chcą popularyzować historię naszych „małych Ojczyzn”.
Treść rozszerzona
Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się od emisji 20-minutowego filmu autorstwa Marka Staszewskiego który poświęcony był jednej z wypraw miłośników historii i turystyki w okolice Zakrzewa w gminie Kłecko. W filmie mowa była zarówno o opisywanym w naszym portalu miejscu przeklętym tzw. Dołku Kiełpińskiego” (gdzie piorun zabił cztery osoby), jak również o tajemniczym kręgu kamiennym znajdującym się w tamtych okolicach.

Po emisji filmu na ekranie pokazały się zdjęcia – autorstwa Pawła Kostusiaka - z innej wyprawy w okolice Popowa Ignacewa i Przysieki. Kilka słów o tym wypadzie powiedział autor fotografii.

Następnie głos zabrał Karol Soberski, redaktor naczelny portalu PiastowskaKorona.pl, który przybliżył cel spotkania. - Nasze spotkanie ma na celu stworzenie na razie nieformalnej grupy pasjonatów historii i turystyki naszego regionu po to, byśmy wspólnie odkrywali i utrwalali miejsca związane z naszą historią – wyjaśnia. - Naszym zamierzeniem jest, by w naszym regionie, na ziemiach pierwszych Polan, szukać nowych atrakcji turystycznych, a jednocześnie by weryfikować i badać pewne informacje historyczne, których w naszym regionie nie brakuje. Chcemy te miejsca opisywać i spowodować, by przetrwały one dla potomnych – dodaje.

Uczestnicy spotkania – a przybyło ponad 20 osób z Gniezna, jak również z gmin naszego powiatu m.in. Kłecka, Czerniejewa, Kiszkowa – zgodzili się, że potrzebna jest taka inicjatywa i wyrazili wolę uczestniczenia w działaniach tej nieformalnej grupy. Uznali też, że płaszczyzną wymiany informacji i swoistą „skrzynką kontaktową” będzie portal PiastowskaKorona.pl.

W trakcie spotkanie zdecydowano także o organizowaniu wypraw w te właśnie najciekawsze miejsca naszego regionu oraz rajdów rowerowych i pieszych po najciekawszych, nieformalnych trasach turystycznych. Obecni na spotkaniu chcą także upamiętniać miejsca związane z martyrologią naszego narodu.

W drugiej części spotkania jego uczestnicy podzielili się informacjami na temat ciekawych miejsc znajdujących się w ich regionach, a które dotychczas nie zostały przebadane, których historia nie jest do końca znana. Okazało się, że takich punktów na mapie regionu jest bardzo wiele.

Spotkanie, które zakończyło się po trzech godzinach ciekawej i owocnej dyskusji pokazało, że w naszym regionie jest jeszcze wielu bogatych w wiedzę miłośników historii i turystyki, jak również wiele niezbadanych historii, którymi warto się zainteresować. I tym właśnie chcą się zająć miłośnicy historii i turystyki, którzy wczoraj spotkali się w MOK-u. I zapowiedzieli przybycie na kolejne takie spotkanie.

Wszystkich zainteresowanych działaniem w tej grupie prosimy o kontakt na maila: redakcja@piastowskakorona.pl.

Przypomnijmy, że portal PiastowskaKorona.pl obejmuje swoim zasięgiem sześćdziesiąt gmin, dziesięć powiatów, dwa województwa i prawie milion mieszkańców. Portal poświęcony jest w głównie historii i turystyce. Portal – jak wskazuje hasło „Na wakacje, na weekend, na wycieczkę” - jest całorocznym serwisem informacyjnym i praktycznym przewodnikiem po ziemiach związanych z początkiem Państwa Polskiego, jak również z rejonem walk Powstania Wielkopolskiego.

(as)