Wojowie walczą już od piętnastu lat
Dodane przez admin dnia Grudzień 08 2011 16:30:00
Książęca Drużyna Grodu Gnieźnieńskiego - taką nazwę nosiła początkowo pierwsza gnieźnieńska drużyna wojów, dziś znana jako Grupa Widowisk Historycznych „Comes”. W tym roku ten 30-osobowy zespół, utożsamiany przede wszystkim z Maciejem Kuźniewskim, obchodzi swoje piętnastolecie. Wojowie nie tylko organizują i uświetniają swoją obecnością imprezy historyczne w Gnieźnie i regionie, ale biorą udział w przedsięwzięciach organizowanych w całej Polsce oraz za granicą. Za punkt honoru stawiają sobie obronę stołeczności Gniezna.
Treść rozszerzona
Początkowo grupa miała funkcjonować jako stowarzyszenie. Szybko okazało się jednak, że niesie to za sobą pewne problemy. Dlatego drużyna rozpoczęła działalność jako sekcja przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gnieźnie (dzisiejszym Centrum Kultury eSTeDe). W ostatnich latach Grupa Widowisk Historycznych Comes podjęła współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie. – Historia zaczęła się w ten sposób, że był ruch rycerski w Golubiu-Dobrzyniu. Tam ten ruch rycerski już od wielu lat, w zasadzie od lat siedemdziesiątych funkcjonował. Pomyślałem, że dlaczego nie ma powstać ruch wojów. Naturalnym miejscem do tego jest Gniezno, gdzie tworzyło się państwo polskie – mówi Mirosław Dudko. – Nie było wówczas drużyn. W zasadzie kilka drużyn powstawało równocześnie z naszą. To wszystko było w powijakach. My zaczęliśmy bardzo profesjonalnie. 23 września 1996 zaprosiliśmy na zebranie organizacyjne wszystkich ludzi związanych w jakiś sposób kulturą, historią, między innymi dyrektorów muzeów, dyrektora stadniny. Z tymi ludźmi zaczęliśmy próbować organizować drużynę.

Rok 1997 to dla wojów czas nauki jazdy konnej w Państwowym Stadzie Ogierów w Gnieźnie, treningów szermierki i strzelania z łuków, przygotowania uzbrojenia i uzupełnianie wiedzy historycznej. Wówczas przeprowadzono dodatkowy nabór do grupy, a także ogłoszono konkurs na jej nazwę. W maju 1998 roku, drużyna wojów z Gniezna rozpoczęła publiczną prezentację swojego dorobku, biorąc udział w licznych prezentacjach i pokazach na terenie całego kraju. – Jedna z pierwszych naszych imprez, które robiliśmy na Rynku to była impreza, która ściągnęła więcej ludzi niż pożegnanie lata robione przez Telewizję Polską. Na Rynku były tłumy. My wjeżdżaliśmy konno. Nawet nie było jak wjechać tymi końmi, bo po porostu był człowiek, przy człowieku – wspomina Mirosław Dudko. Podkreśla, że głównym celem drużyny była zawsze edukacja, czyli przybliżanie początków państwa polskiego poprzez kultywowanie tradycji i pokazywanie obrzędów słowiańskich.

Pierwszy sezon formalnej działalności drużyna zakończyła udziałem w programie telewizyjnym Macieja Orłosia pt. „A to Polska Właśnie”, wyemitowanym przez TVP1 i TV Polonia. – Przez te piętnaście lat przewinęło się bardzo dużo ludzi. Właściwie można powiedzieć, że w gnieźnieńskich drużynach, bo jest ich kilka, nie ma osoby, która nie była wcześniej w naszej drużynie. Obecnie możemy w każdej chwili wystawić trzydzieści osób. Głównie nastawiamy się na widowiska historyczne, organizację imprez historycznych właściwie w całej Polsce – mówi Mirosław Dudko. W ciągu piętnastu lat działalności wojowie brali udział w ponad 130 imprezach w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Rosji, Szwecji, Danii i na Litwie. Najbogatszy w wyjazdy był rok 2005, kiedy drużyna uczestniczyła w ponad osiemnastu dużych wydarzeniach i imprezach. Mirosław Dudko zaznacza, że drużynie zawsze zależało na profesjonalizmie i wiernym oddaniu historycznych szczegółów. – Cały czas współpracujemy w archeologami, historykami. Wszystko to, co mamy, co reprezentujemy jest w jakiś sposób potwierdzone przez historyków. Bardzo często historycy nam zadają pytania – mówi Mirosław Dudko. – Byliśmy na przykład przy wydobywaniu z dna Jeziora Lednickiego pewnych akcesoriów, gdzie również archeolodzy pytali, co to mogło być i wspólnie się zastanawialiśmy.

Maciej Kuźniewski przyznaje natomiast, że początkowo grupa była przede wszystkim nastawiona na działania militarne, pokazy. – Interesowało nas przede wszystkim to, żeby walczyć mieczem, odzwierciedlać sztukę wojenną – mówi Maciej Kuźniewski. Podkreśla, że obecnie działalność grupy opiera się na czterech elementach. – Pierwszy to wojowie, którzy biorą udział w zdarzeniach militarnych, imprezach tzw. kultowych. Drugi element działalności to spektakle historyczne, które mają opowiedzieć i przybliżyć ludziom, którzy są nie zawsze zorientowani w historii miasta i regionu, jak to życie dawniej mogło wyglądać. Próbujemy na podstawie różnych przekazów etnograficznych, rozmów, książek dopracować scenariusze i tworzymy spektakle, czy widowiska, które mają uzmysłowić świat średniowiecza.

Kolejnym elementem funkcjonowania grupy jest działalność Ośrodka Kultury Słowiańskiej „Gród”, który istnieje od pięciu lat. Odbywają się tam lekcje historii, czy imprezy przygotowywanych przede wszystkim z myślą o najmłodszych. – Jest to potężna część oferty turystycznej miasta Gniezna – przyznaje Maciej Kuźniewski. – Jest w pełni wyposażona chata, ze sprzętami codziennego użytku, militariami, wszystkimi rzeczami, którymi wtedy ludzie się posługiwali. Tam odbywają się godzinne lekcje historii. Jak wycieczka sobie zamówi taką lekcję, przyjeżdżają i mają piękną opowieść o tym, czym było Gniezno, dlaczego był to tak potężny gród, jak odbywały się wiece słowiańskie, jak powstała dynastia Piastów. Uczniowie są wprowadzani w ten świat.

Coraz większego znaczenia nabiera też działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury sekcja Małych Polan. Obecnie liczy ona około dwudziestu członków, przede wszystkim dzieci. Maciej Kuźniewski przyznaje, że w ostatnim czasie bardzo poświęcił się tej grupie. Mali Polanie uczestniczyli już m.in. w Turnieju Żużlowym o Koronę Bolesława Chrobrego, gdzie wyprowadzali zawodników na tor oraz nadaniu Orła Lednickiego, którego odebrał prof. Jerzy Strzelczyk. Ostatnio uczestniczyli w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości.

Z niezwykle bogatą historią Grupy Widowisk Historycznych „Comes” i jej bieżącą działalnością można zapoznać się na stronie http://www.comes-gniezno.com. Zachęcamy do odwiedzenia.

(mm)