„Magiczna wyspa” w Łagiewnikach Kościelnych
Dodane przez admin dnia Listopad 19 2011 15:00:00
Przerzucając karty licznych dzieł na temat historii Polski, regionu, jak i naszego powiatu, możemy zauważyć, że prezentuje nam się starannie uporządkowany, należycie opracowany wycinek przeszłości, który zgadza się z ogólnie panującymi przekonaniami. Same odpowiedzi. Brak znaków zapytania. Ale nie zawsze tak jest.
Treść rozszerzona
Niejeden laik przyjmuje z wdzięcznością tego rodzaju przefiltrowane informacje, które umożliwiają stworzenie logicznego obrazu naszej przeszłości. Wiedza daje pewność. Pewność uspokaja. A kto jest spokojny, ten nie zadaje niewygodnych pytań. Ale gdzie szukać informacji o „klątwie jagiellończyka”, czy „czakramie wawelskim"? Te pytania zawsze nurtowały. I nurtują. Ile osób wie, że w archiwach instytutów naukowych tkwią bezużytecznie sensacyjne odkrycia? Wsunięte do szuflad albo zapakowane do skrzyń, wiodą dziś nędzny żywot w mroku zapomnienia...

Chcemy temu przeciwdziałać i dlatego za pośrednictwem naszych Czytelników odkrywać historię miejsc, o których wielu z nas wie, ale niewielu zna ich przeszłość.

Tajemnicza wyspa na stawie
Dzisiaj zaglądamy do Łagiewnik Kościelnych w gminie Kiszkowo. We wsi tej, wzmiankowanej już w 1352 roku, leżącej przy drodze Rybno Wielkie - Kłecko, znajduje się wyspa. Wyspa ta jest usytuowana na stawie w centrum wsi, ale przeznaczenie tejże wyspy do dzisiaj nie jest do końca znane.

Według jednych wersji na tej - leżącej w stawie naprzeciw dworu – wyspie znajduje się dawna lodowania (?). Według innych z wyspy tej mieli korzystać – w niewiadomy sposób – hitlerowcy.

Jeśli nasi Czytelnicy znają historię tej wyspy, to prosimy o kontakt z redakcją na adres: kontakt@piastowskakorona.pl.

Czekamy także na wskazówki, które to miejsca w naszym regionie mają nieodgadnioną przeszłość.

(kfs)