Gnieźnieńska premiera płyty Macieja Braciszewskiego „A.D.1000”
Dodane przez admin dnia Marzec 15 2012 18:00:00
„Anno Domini 966” - właśnie tak brzmi tytuł pierwszej części tryptyku opowiadającego historie początków państwa polskiego. Twórca tej muzycznej podróży w przeszłość jest Maciej Braciszewski - muzyk z Gniezna. Można zatem śmiało powiedzieć ze pochodzenie zobowiązuje – a jakże! Maciej postanowił pokazać nam nasze najstarsze dzieje w niecodzienny sposób. Sięgnął wiec po syntetyczne, analogowe i przestrzenne brzmienia instrumentów elektronicznych aby przenieść nas w świat pierwszych Piastów opiewając miedzy innymi takie wydarzenia jak chrzest Polski czy też osoby Mieszka I i księżniczki Dobrawy.
Treść rozszerzona
Po blisko dwóch latach przyszła pora na kontynuacje w postaci „Anno Domini 1000”'. Pierwsza koncepcja tej płyty pojawiła się w głowie Macieja już w kilka miesięcy po premierze „A.D. 966”. Powstał wtedy utwór „Otton III”, który w zamierzeniu miał zagościć na krążku „966”', jednak ostatecznie pojawił się on na „1000”' w momencie dla siebie właściwym, mianowicie czasach Zjazdu Gnieźnieńskiego. Pierwszym zwiastunem płyty był utwór pilotażowy zatytułowany po prostu „A.D.1000”, który pojawiał się kilkakrotnie na antenie radia EL-Stacja. Niedługo potem ukazało się promo albumu zawierające trzy utwory: „A.D. 1000”, „Beatus Adalbertus” oraz „Otton III”.

Od tego momentu wiele się działo u Macieja, miedzy innymi zagrał koncert w Katedrze Gnieźnieńskiej który odbył się 1 maja z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Maciej wystąpił wtedy wraz z chórem mieszanym „Metrum” prezentując zupełnie nowy materiał zatytułowany „Beatificare”. Wraz z napiętym grafikiem projekt „A.D. 1000” zszedł na dalszy plan aby teraz powrócić z niesamowitym, elektryzującym i zaskakującym brzmieniem.

„1000” nawiązuje lekko do swojej poprzedniczki jednak stylem i wykonaniem znacznie od niej odbiega, natomiast utwory już nam znane z wersji promocyjnej albumu przeszły niesamowita metamorfozę. Dodatkową niespodzianką będzie możność usłyszenia na krążku fragmentu kroniki Galla Anonima recytowanej przez Jarosława Mikołajczyka. „Anno Domini 1000” to 11 klimatycznych utworów opowiadających czasy zjazdu Gnieźnieńskiego i szczegółów z nim związanych. Płyta ma również swój niepisany, lecz wyraźnie wyczuwalny podział; pierwsza jej część przedstawia nam takie osobistości jak postać św. Wojciech („Beatus Adalbertus”) oraz cesarza Ottona III. Opowiada nam również o skarbach związanych ze Zjazdem Gnieźnieńskim jak Włócznia św. Maurycego („Włócznia Przeznaczenia”) i Cesarskim Diademie.

Druga część albumu to przedstawienie rosnącej potęgi państwa polskiego. Znajdziemy tu miedzy innymi takie utwory jak „Bolesław Chrobry”, „Bogurodzica” czy też „Znak Orła” opiewający symbol polskiego godła.

Gnieźnieńska premiera „Anno Domini 1000” odbędzie się 16 marca o godz. 18.45 w katedrze gnieźnieńskiej.

(m/n)

Więcje o twórczości M. Braciszewskiego na stronie: mbraciszewski.el-stacja.pl/wp/