„Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego”
Dodane przez admin dnia Luty 12 2018 10:00:00
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu zaprasza na fascynującą podróż po najciekawszych zabytkach romańskich francuskiego i niemieckiego kręgu kulturowego, a także najbardziej charakterystycznych obiektach tego okresu w Polsce. Autorem niezwykłych fotografii jest Jerzy Andrzejewski, a wystawę można oglądać do 9 marca.
Treść rozszerzona
Gostyńska książnica za pomocą zdjęć Jerzego Andrzejewskiego zbudowała opowieść o tym, że kultura polska już w okresie romanizmu inspirowała się Zachodem. Sprowadzano na nasze ziemie mistrzów z odległych warsztatów, szukano w Niemczech i we Francji analogii formalnych, dzięki którym nasze obiekty wpisują się w długą listę wybitnych dzieł, pokrywających mapę Europy między X a XIII wiekiem.

Na wystawę w Gostyniu wybrane zostały zdjęcia z miejsc, które posiadały w średniowieczu olbrzymią rangę (Mainz, Trewir). Ekspozycja została stworzona w taki sposób, by zdjęcia mówiły o swojej jakości technicznej i artystycznej, ale także o wysokiej klasie uwiecznionych zabytków. Na zdjęciach pokazane są budowle sakralne, głównie kościoły i klasztory. Podziwiać można ich wygląd ogólny, elementy budowli, a także detale architektoniczne.

Więcej tutaj