„Wskazać mieszkańcom miejsca spoczynku naszych bohaterów”
Dodane przez admin dnia Kwiecień 23 2017 16:00:00
W sobotni poranek na Cmentarzu Świętego Krzyża w Gnieźnie odbyła się kolejna odsłona akcji znakowania nagrobków Powstańców Wielkopolskich. Pół roku temu podobne przedsięwzięcie przeprowadzono na cmentarzu św. Wawrzyńca. To jednak nie koniec działania, bo wnioski dalej można składać.
Treść rozszerzona
Inicjatywa jest prowadzona na terenie powiatu wrzesińskiego i gnieźnieńskiego, a całość organizuje Stowarzyszenie Fanów Lecha Poznań oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie. - Do tej pory udało nam się oznakować na terenie powiatu gnieźnieńskiego 50 grobów, a łącznie złożono 170 wniosków. Akcję cały czas kontynuujemy i dalej można składać wnioski, a dziś jesteśmy na Cmentarzu Świętego Krzyża, za czas jakiś będziemy groby jeszcze znakować na cmentarzu św. Piotra i Pawła – mówi Robert Gaweł, senator RP i prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie.

Wspomniane wnioski składać można w Biurze Parlamentarnym senatora Roberta Gawła przy Rynku 9. - Wniosek pobrać można ze strony www.powstaniegniezno.pl i potem trzeba je wypełnić i tylko wystarczy do nas dostarczyć. Każdy, kto taki wniosek u nas złoży i udokumentuje, że jego przodek walczył w tym powstaniu, dostanie oczywiście bezpłatnie taką tabliczkę wraz z jej montażem. Zachęcamy, żeby te groby znakować i przypominamy, że w roku przyszłym mamy 100-lecie naszego Powstania Wielkopolskiego, zwycięskiego. Chcemy w ten sposób także wskazać mieszkańcom miejsca spoczynku naszych bohaterów – podkreśla senator.

Groby powstańców zostały również zinwentaryzowane przez uczniów Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie. - Nasi uczniowie pozyskali takie informacje z różnych publikacji, ale także poprzez chodzenie od grobu do grobu. Robili to w ramach projektu edukacyjnego i na bazie tego można było podjąć działania polegające na umieszczaniu tych tabliczek. Nie mieliśmy najmniejszych problemów z nakłonieniem uczniów do takiej działalności, mimo że ten projekt był realizowany przez cały rok – dodaje Paweł Trygalski, nauczyciel historii w Gimnazjum nr 2 i członek Towarszytwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie.

- Dla mnie, dla uczniów i dla nauczycieli naszej szkoły ten projekt się nie kończy, bo takie wnioski będą stale napływały i my nadal będziemy po tych cmentarzach chodzić i tych grobów będziemy szukać nadal, żeby na to 100-lecie powstania ta cała baza i informacja, kto został pochowany na tych cmentarzach, jako Powstaniec Wielkopolski była jak najbardziej pełna. Wiadomo, że część tych grobów już nie ma swoich opiekunów i to też jest wartość dodana, żeby nie zapomniano o tych grobach, którymi już nikt się nie opiekuje, a one niszczeją. Nasz obowiązek jest taki, żeby te osoby nigdy nie odeszły w zapomnienie – podsumowuje P. Trygalski.