Powędrowali śladami „Skarbu Dziedzica”!
Dodane przez admin dnia Kwietnia 24 2017 08:00:00
Po zimowej przerwie Karol Soberski zaprosił na kolejną „Wędrówkę z historią”. Tym razem miłośnicy historii i turystyki wzięli udział w wyprawie śladami „Skarbu Dziedzica”, czyli odwiedzili miejsca opisane w książce K. Soberskiego „Skarb Dziedzica” w Popowie Ignacewie, Przysiece i Mieleszynie. Mimo przenikliwego zimna, w wyprawie wzięło udział blisko 50 osób z Wielkopolski i Pałuk. Wyprawa ta pokazała po raz kolejny, jak interesujące - a mało znane - atrakcje turystyczne ma powiat gnieźnieński.
Treść rozszerzona
Jakie skarby znajdują się w Popowie Ignacewie? Gdzie w 1913 roku odnaleziono skarb złotych monet? W którym miejscu pojawiał się duch Franciszka Saskowskiego? Czy w Przysiece spotykali się masoni? O czym świadczą napisy w komnacie w wieży pałacu? Jakie tajemnice skrywają lochy dawnego dworu w Mieleszynie?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszeli uczestnicy pierwszej tegorocznej „Wędrówki z historią” organizowanej przez Karola Soberskiego, eksploratora i badacza lokalnej historii, autora książki „Skarb Dziedzica”. I właśnie śladami tego skarbu i tego dziedzica powędrowali ci, którzy w sobotę przyjechali do Popowa Ignacewa.

Z Poznania i Mieleszyna, z Rogowa i Stęszewa, z Kłecka i Modliszewa, z Gniezna i Mięcierzyna, z Witkowa i Przysieki – z tych stron przybyli uczestnicy sobotniej wyprawy śladami „Skarbu Dziedzica”. I mimo przenikliwego zimna pokonali całą trasę.

- Rozpoczynamy kolejny sezon odkrywania tajemnic naszego regionu. Pierwsza tegoroczna wędrówka była szczególna, gdyż jest związana z niezwykłą historią Popowa Ignacewa i dziedzica tego majątku Franciszka Saskowskiego, którą opisałem w książce „Skarb Dziedzica”. W trakcie wędrówki Śladami „Skarbu Dziedzica” pokazałem najciekawsze miejsca związane z tą niezwykłą historią z pierwszej połowy XX wieku – mówi Karol Soberski, tropiciel tajemnice i poszukiwacz skarbów.

Pierwsza tegoroczna, ale już 48 „Wędrówka z historią” (licząc od 2012 roku) rozpoczęła się w Popowie Ignacewie, gdzie uczestnicy zwiedzili m.in. tamtejszą świątynię, zobaczyli miejsce potyczki Niemców z Rosjanami w styczniu 1945 roku, poznali historię „wielkiej ucieczki”, jak również zobaczyli miejsce ukrycia skarbu oraz poznali sekrety tamtejszego pałacu.

Opuściwszy Popowo Ignacewo uczestnicy wędrówki udali się do Przysieki, by poznać historię jedynego w regionie pałacu w którym do dzisiaj możemy zobaczyć „komnatę masońską”. Na koniec pojechali do Mieleszyn, by przy pozostałościach dworu z XVII wieku odkryć historię zamęczonej „czarownicy”.

Przemarznięci (po ponad 5 godzinach zwiedzania), ale zadowoleni, że mogli zobaczyć mało znane zabytki powiatu gnieźnieńskiego i usłyszeć niezwykłe opowieści z przeszłości o naszym regionie, uczestnicy udali się do świetlicy w Mieleszynie gdzie czekała kawa oraz słodki poczęstunek. Tradycyjnie odbyło się też losowanie upominków wśród uczestników wyprawy.

Fundatorami upominków byli: Prezydent Miasta Gniezna, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno oraz firma Media Lokalne, wydawca portali: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl.

Kolejne zwiedzanie już w maju – szczegóły wkrótce.

(as)

Organizator K. Soberski dziękuje Januszowi Kamińskiemu, wójtowi gminy Mieleszyn za udostępnienie świetlicy w Mieleszynie i pomoc w organizacji wyprawy, ks. Henrykowi Szefflerowi, proboszczowi parafii w Popowie Ignacewie za możliwość zwiedzania tamtejszej świątyni, Marcinowie Siekierskiemu z firmy Planasa Polska za możliwość wejścia do pałacu w Przysiece, oraz Tomaszowi Nowaczykowi za pomoc w zorganizowaniu projektu.